Чи можлива альтернативна служба під час мобілізації: судова практика

Дата: 20.10.2023 18:52

Адвокат Роман Сімутін проаналізував виправдувальний вирок суду щодо можливості проходження альтернативної служби замість мобілізації до війська.

В статті адвокат роз'яснює варто чи не варто використовувати правову норму про альтернативу військовій службі.

СУТЬ СПРАВИ

Кременецький райсуд 05.06.2023 року виправдав чоловіка за статтею 336 КК України (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період), який посилався на те, що він з релігійних мотивів готовий проходити тільки альтернативну службу, посилаючись на норми Конституції і тому не з'явився на відправку.

Проте прокурор подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що суд помилково керувався лише однією підставою: правом вірян на свободу світогляду і віросповідання, яке передбачене ст. 35 Конституції України, і включає в себе право на заміну виконання військового обов`язку альтернативною (невійськовою) службою.

І вже Тернопільський апеляційний суд вказав, що чоловік не надав жодних відомостей щодо його відношення до релігійної організації, та дійшов висновку, що альтернативна служба є заміною «строкової військової служби», а не «військової служби під час мобілізації». Результат: ухилянт отримав три роки позбавлення волі.

ДЕ ЗАРИТА СОБАКА?

Зауважу, що це вже не перше рішення в цій категорії справ, з тих які мені траплялися. Проте станом на сьогодні не можна спрогнозувати кінцевий результат судового розгляду у випадку касаційного оскарження. Чому? А тому, що відколи з 17.03.2014 року розпочався «особливий період» – утворилася безпрецедентна правова ситуація.

Тому суд першої інстанції витлумачив норму щодо альтернативної служби під час війни як законне право громадянина. А от апеляція навпаки заперечила можливість скористатися правом на альтернативну службу, позаяк воно не діє в нових юридичних умовах особливого періоду. Тож остаточну крапку в цій справі поставить рішення касаційної інстанції, яким вже ґрунтовно роз’яснять всі юридичні нюанси.

ВИСНОВОК

Думка адвоката: "Я б не радив обирати цей шлях захисту, але якщо ви вже на ньому, тоді судіться. Зазначу, що у випадку, якщо Верховний Суд все ж виправдає військовозобов’язаного, то всі подібні справи будуть переглянуті, а засуджені за ними особи – виправдані. Правда, допоки це станеться, дехто вже може й чимало відсидіти, навіть якщо Верховний суд їх врешті-решт виправдає" - резюмував Роман Сімутін.