Чи можуть роботодавці доставляти своїх працівників до ТЦК та СП

Дата: 28.05.2024 10:32

Кабінет міністрів визначив повноваження та відповідальність керівників підприємств під час мобілізації у постанові № 560 від 16 травня 2024 року.

Зокрема, зазначено обов’язок роботодавців доставляти працівників до ТЦК і СП, а також надсилати повістки поштою.

Адвокат, керівний партнер юридичної компанії Winner Ясько Ігор пояснив Фактам ICTV, чи мають повноваження роботодавці доставляти працівників до ТЦК, відправляти повістки поштою, а також яка може бути відповідальність, якщо відмовитися це робити.

Постанова Кабміну № 560 у такому випадку створює правову колізію, потребує уточнення, роз’яснень щодо правових підстав і порядку дій у таких ситуаціях. Закон не дає права звичайним громадянам затримувати осіб за адміністративні правопорушення. Ці функції виконує поліція або інші уповноважені на це органи.

Якщо роботодавець знає, що людина проігнорувала саме “бойову повістку”, тоді вже у випадках, коли йдеться про кримінальне правопорушення, громадяни мають право на затримання.

Наприклад, якщо їм стало відомо про ухилення військовозобов’язаного від військового обліку після попередження, зробленого керівником ТЦК (ст. 337 ККУ), чи ухилення військовозобов’язаного від навчальних (спеціальних) зборів, – зазначив Ігор Ясько. Будь-яка цивільна особа за ст. 207 КПКУ може затримати іншу, якщо є підстави вважати, що вона вчиняє або щойно вчинила кримінальне правопорушення.

На практиці реалізація такого положення викликає багато сумнівів. Навіть якщо в постанові Кабміну прописано, що роботодавець може доставити працівника до ТЦК або сприяти цьому, це не означає, що він має право затримувати або застосовувати будь-які примусові дії щодо працівника, якщо немає підстав вважати, що ним здійснене кримінальне правопорушення.

За словами адвоката, такі дії можуть бути оскаржені як незаконні. Роботодавець може відмовитися виконувати їх, оскільки він не має правової основи для затримання працівника.

Водночас роботодавець має повідомити про відмову працівника прийти до ТЦК, адже роботодавці повинні інформувати про тих людей, які відмовилися від повістки або написали заяви на звільнення, зазначив Ігор Ясько.