Інформація для людей, які тікають від війни в Україні

Дата: 20.04.2022 21:11

Якщо Ви постійно проживали в Україні і залишили країну починаючи з 24 лютого 2022 року, щоб врятуватися від війни, Ви можете мати право на тимчасовий захист в будь-якій країні ЄС. Тимчасовий захист триватиме щонайменше один рік, він може бути продовжений залежно від ситуації в Україні.

Права згідно з Директивою про тимчасовий захист включають: дозвіл на проживання, доступ до ринку праці та житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей. Кожен, хто легально проживає в ЄС, також має право відкрити базовий банківський рахунок. Ви також маєте право відкрити базовий банківський рахунок.

Хто має право на тимчасовий захист?

Громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, а також члени їхніх сімей, переміщені 24 лютого 2022 року або пізніше.

Особи без громадянства та громадяни третіх країн, які отримали міжнародний захист або подібний захист в Україні до 24 лютого 2022 року, а також члени їхніх сімей, та були переміщені з України 24 лютого 2022 року або пізніше.

Не українські громадяни (громадяни третіх країн) та особи без громадянства, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі чинного дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, і які не можуть повернутися на безпечних та тривалих умовах до країни свого походження, мають право на тимчасовий захист або належний національний захист залежно від країни ЄС.

Що робити, якщо я не потрапляю під тимчасовий захист?

Ви однак зможете в’їхати на територію ЄС. Залежно від індивідуальних обставин, Ви можете подати заяву на міжнародний захист або на отримання легального міграційного статусу. Також органи влади можуть вирішити надати Вам тимчасовий захист. Загалом, якщо Вам не загрожує небезпека у країні Вашого походження і Ваше повернення можливе, Ви можете отримати допомогу для репатріації до країни походження. Будь ласка, зверніться безпосередньо до державних органів країни, в якій Ви перебуваєте. Ви також можете звернутися до Імміграційного порталу ЄС для отримання додаткової практичної інформації та посилань на веб-сайти відповідних державних органів влади.

Які права надає мені тимчасовий захист?

  • Права на проживання
  • Доступ до житла
  • Соціальна допомога
  • Медична допомога, в тому числі психіатрична допомога та психологічна підтримка дітей
  • Опіка над дітьми та підлітками без супроводу
  • Доступ до освіти та/або професійної підготовки для дітей та підлітків
  • Доступ до ринку праці (відповідно до політики країн ЄС на ринку праці)
  • Доступ до банківських послуг, наприклад відкриття базового банківського рахунку
  • Право на переїзд в іншу країну ЄС до видачі дозволу на проживання
  • Право вільно пересуватися в країнах ЄС (інших, ніж країна ЄС, де Ви проживаєте) протягом 90 днів у межах 180-денного періоду після отримання дозволу на проживання в приймаючій країні ЄС

Ви також повинні знати, що деякі країни ЄС пропонують ширші права, ніж перераховані вище (наприклад, вільний доступ до університетської освіти тощо).

Ви можете подати заяву про міжнародний захист у країні першого в'їзду

Особи, які користуються тимчасовим захистом, мають право в будь-який час подати заяву про міжнародний захист (притулок).

Якщо Ви вирішите це зробити, Ваш тимчасовий захист може бути призупинений, проте Ви матимете статус і права прохача притулку. Якщо після завершення розгляду Вашу заяву про надання притулку буде відхилено, але поточний тимчасовий захист все ще діятиме в ЄС, Ваш статус тимчасового захисту відновиться.

Ви повинні дізнатися про те, яку практику застосовує держава-член, аби вирішити, чи звертатися Вам за міжнародним захистом на додаток до дозволу на проживання, що засвідчує Ваш статус тимчасового захисту.

Як подати заяву про міжнародний захист?

Повідомте державні органи держави-члена, в якій Ви перебуваєте, що потребуєте міжнародного захисту та дотримуйтесь їхніх вказівок. Інформація від міністерств внутрішніх справ доступна на карті вище. Дивіться також: Практичний посібник з реєстрації.

Ви можете просити допомогу для репатріації

Незалежно від Вашого громадянства і права на міжнародний захист, якщо Ви жили в Україні і втекли від війни, Ви повинні мати можливість перетнути кордон ЄС. Якщо Ви можете безпечно повернутися до країни постійного проживання, Вам слід зв'язатися з відповідними органами або організаціями, які допоможуть Вам повернутися.

Для отримання допомоги на репатріацію слід звернутися до посольства/консульства Вашої країни походження в країні ЄС, де Ви перебуваєте в даний час. Державні органи в цій країні також можуть допомогти Вам зв’язатися з Вашим посольством/консульством у разі виникнення проблем і можуть запропонувати допомогу у Вашій репатріації.

Подальші подорожі в ЄС

У більшості випадків, якщо Ви втекли від війни в Україні, Ви зможете подорожувати до інших країн ЄС. Для українців з біометричним паспортом це право походить від безвізового режиму між ЄС та Україною. Якщо Ви є громадянином третьої країни, Вам потрібно перевірити, чи є Ваша країна походження в переліку третіх країн, громадяни яких звільнені від візових вимог.

Чи можу я пересуватися між країнами, які входять до Шенгенської зони, без внутрішнього прикордонного контролю?

Так. Після того, як Ви в’їдете в країну, яка входить до Шенгенської зони, Ви можете переїхати, як правило, без прикордонного контролю до інших країн, які входять до Шенгенської зони. Проте, Ви можете пересуватися між країнами лише до 90 днів протягом 180 днів.

Пам’ятайте, що Ісландія, Норвегія, Швейцарія та Ліхтенштейн не є країнами ЄС, але вони є країнами Шенгену. Ви можете подорожувати до цих країн після в’їзду до Шенгенської зони, але Ваші права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом, можуть відрізнятися від прав, гарантованих Вам у країнах ЄС.

Хоча Данія є членом ЄС і країною Шенгенської угоди, вона не бере участі в схемі тимчасового захисту і не застосовує правила ЄС щодо надання притулку. Тому Ваші права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом у Данії, можуть відрізнятися від прав, які Ви маєте в інших країнах ЄС.

За інформацією European Commission