Кожен десятий новий бізнес: українці масово відкривають підприємства у Польщі

Дата: 25.10.2022 10:34

Українці все частіше вирішують заснувати фірми в Польщі. Лише з початку цього року їх зареєстровано вже понад 10 тисяч і більшість із них – це компанії в галузях, де спостерігається нестача працівників.

Про це пише Business insider.

Так, з початку року громадяни України зареєстрували в Польщі понад 10 тисяч компаній. Це приблизно 5 відсотків від усіх зареєстрованих за цей період підприємств.

"Можна припустити, що ці люди планують своє життя в Польщі на більш тривалий час", – зазначає д-р Катажина Дембковська, керівник групи економічного прогнозування Польського економічного інституту (PIE).

Найчастіше вони організовують господарську діяльність, пов’язану з обробкою, програмуванням, перукарською та косметичною діяльністю, а також транспортом. Це означає, що вони ідеально вписуються в сектори, де в Польщі не вистачає робочої сили – будівництво, ІТ чи логістика.

"Дані чітко показують, що кількість нових компаній, створених вихідцями з України, зростає, причому зростання різке. В січні їх було 188, а у вересні аж 2273. Можна говорити про постійну тенденцію, а не про короткостроковий ефект війни", - розповіла д-р Катажина Дембковська.

Абсолютні цифри не в повній мірі відображають масштаб внеску українських підприємців у польську економіку. Якщо порівняти місячні показники їх бізнесу із загальною кількістю зареєстрованих підприємств, то виявиться, що їх частка зросла з 0,6% у січні до 7 % у вересні. Це означає, що майже кожна десята компанія, заснована за попередній місяць, була заснована громадянином України.

Кожна четверта з понад 10 тис нових компаній були задіяні в будівництві - в основному в розділі "виконання інших будівельно-оздоблювальних робіт". Ще 16 % основним напрямом діяльності зазначили "Інформацію та зв'язок" - більшість із них пропонують послуги з програмування чи ІТ-консалтингу. Серед галузей, у яких у Польщі бракує робочих рук, варто також згадати "Управління транспортом і складським господарством" (7 % із понад 10 000 компаній). Цікаво, що це не лише зареєстровані таксі, а й фірми, які перевозять вантажі автомобільним транспортом.

Значну частку становить також "ремонт автотранспортних засобів, у тому числі мотоциклів", тобто галузь, де роботодавці скаржаться на нестачу працівників.

Дані про компанії, засновані українцями, доповнюють відомі за кілька місяців дані про економічну діяльність біженців з України . Дані реєстру PESEL та Міністерства сім’ї та соціальної політики свідчать, що більшість людей зі статусом біженця працюють легально. За останніми офіційними даними Міністерства праці та соціальної політики, працевлаштовано понад 420 тисяч осіб з приблизно 540 тис українців працездатного віку.