ЗАПИТАННЯ:
Які документи повинен оформити роботодавець коли неповнолітній працівник досяг повноліття та як розраховувати тривалість щорічної відпустки у такому разі?
ВІДПОВІДЬ:
Особливості трудових відносин із неповнолітніми працівниками регламентує глава ХІІІ Кодексу законів про працю України (далі-КЗпП).
Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (стаття 187 КЗпП).
Сімейний кодекс України визначає неповнолітню дитину як особу у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (частина 2 статті 6 Сімейного Кодексу).
Законодавством України не встановлено, з якого часу неповнолітнього вважати повнолітнім, - у день народження, коли виповнюється 18 років, чи з наступного дня.
Статтею 253 Цивільного кодексу України закріплено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.
Також,науково-практичний коментар до статті 22 Кримінального кодексу України, зазначає, що «особа вважається такою, що досягла певного віку, не в день народження, а починаючи з 0 годин наступної доби».
Від дня, з якого працівник буде вважатися повнолітнім, він втрачає право на пільги і гарантії, визначені КЗпП, зокрема на скорочений робочий час, щорічну відпустку тривалістю 31 календарний день, тощо.
Звертаємо увагу, що звільняти та заново приймати працівника не потрібно. Проте роботодавцю необхідно документально оформити зміни у тривалості робочого часу працівника (перехід на повну тривалість робочого тижня).
Так, при прийомі неповнолітнього працівника на роботу був виданий наказ, оформлено низку кадрових документів, в яких зазначалося, що працівник є неповнолітньою особою.
У зв’язку з набуттям працівником повноліття роботодавцю необхідно видати наказ про встановлення повної тривалості робочого часу з дня, наступного за днем народження. Підстава для видання наказу – дані паспорта. Заява від працівника не потрібна.
Доцільним буде видати такий наказ за кілька днів до дня, коли працівнику виповниться 18 років, а також письмово інформувати працівника про пільги, які він втратить у зв’язку з досягненням повноліття.
При наданні працівнику, який досяг повноліття, щорічної основної відпустки, слід враховувати, що певний період робочого року відлічується з дня укладання трудового договору з неповнолітнім працівником, а не з дня повноліття – коли виникає право на відпустку тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік (збільшена тривалість щорічної відпустки для окремих категорій працівників визначається Законом України «Про відпустки», іншими законами та нормативно-правовими актами України, а також трудовим та/або колективним договором).
Тому, тривалість відпустки працівнику за відпрацьований робочий рік, коли він набув повноліття, рахується пропорційно:
- із дати прийняття на роботу по дату виповнення 18 років — із розрахунку 31 календарний день;
- із наступного дня і по дату закінчення відпрацьованого робочого року — із розрахунку тривалості щорічної відпустки (кількості календарних днів), на яку працівник має право згідно діючого законодавства України, умов трудового та/або колективного договору.