Особа, повністю позбавлена дієздатності, має право на безпосереднє звернення до суду із заявою про поновлення своєї дієздатності

Дата: 04.12.2024 13:53

Правова позиція ЄСПЛ у справі «E.T. v. THE REPUBLIC OF MOLDOVA» від 12.11.2024, заява № 25373/16 https://t1p.de/o32go

Заявниця, яка була повністю позбавлена дієздатності, скаржилася на те, що національним законодавством не надано їй прямого доступу до суду, щоб подати заяву про поновлення її дієздатності.

Згідно з позицією ЄСПЛ право на перегляд судового рішення про визнання особи недієздатною є одним з найважливіших прав для зацікавленої особи, оскільки така процедура, після її ініціювання, буде вирішальною для здійснення всіх прав і свобод, на які впливає визнання особи недієздатною. Тому це право є одним з основоположних процесуальних прав для захисту тих, хто був частково позбавлений дієздатності. З цього випливає, що такі особи повинні в принципі мати прямий доступ до судів у цій сфері.

У цій справі заявниця стверджувала, що у неї були напружені стосунки з її опікуном. Останній міг відчувати конфлікт лояльності між, з одного боку, колишнім чоловіком заявниці, підтримуючи його заяву про позбавлення її дієздатності, і, з іншого боку, заявницею, підтримуючи її бажання поновити свою дієздатність. Тим не менш, заявниця не мала прямих засобів для ініціювання судового провадження з метою поновлення її дієздатності, а суди відхилили позов, поданий адвокатом від її імені.

У світлі вищевикладеного Суд вважав, що неможливість заявниці безпосередньо звернутися за поновленням своєї дієздатності у відповідний час була непропорційною перешкодою, яка порушувала саму суть права заявниці на доступ до суду.

Відповідно, мало місце порушення п.1 ст.6 Конвенції.

ZakonOnline