Про недопустимість перегляду заочного рішення і закриття провадження після смерті однієї із сторін спору

Дата: 06.09.2022 08:27

Рішення ВС у справі № 2-4744/11 від 14.02.2022 https://cutt.ly/OX82hAN

Через 10 років після ухвалення заочного рішення суду про розірвання шлюбу Відповідачка подала заяву про перегляд цього судового рішення. При цьому судами встановлено, що після розірвання шлюбу з Відповідачкою Позивач одружився з іншою жінкою, а згодом помер.

Апеляційний суд скасував вищезазначене заочне рішення та закрив провадження у справі. Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що заочне рішення ухвалено з процесуальними порушеннями: у матеріалах справи відсутні відомості про направлення Відповідачці судових повісток на дати судових засідань та докази їх отримання.

КЦС ВС вказав на помилковість висновку апеляційного суду та наявності у ньому ознак надмірного процесуального формалізму.

КЦС ВС зазначив, що задоволення заяви про перегляд заочного рішення та його скасування, закриття провадження у справі через значний проміжок часу й після смерті сторони у спорі, де неможливе правонаступництво, без наміру відновлення сімейних відносин в силу смерті однієї із сторін, не може вважатися виправданим при обставинах, що істотно змінились з часу ухвалення відповідного рішення (одруження позивача з іншої жінкою, народження дитини в іншому шлюбі та смерть позивача).

Не повідомлення про дату судового засідання у даному випадку не можуть бути підставою для скасування такого заочного рішення та закриття провадження у справі у зв'язку зі смертю сторони у спорі про розірвання шлюбу.

Водночас за умови, що сторона знає про смерть іншої сторони у справі, де правонаступництво є неможливим, як і відновлення сімейних відносин, поведінка сторони, яка заявила після спливу значного проміжку часу про перегляд заочного рішення з формальних підстав, є зловживанням процесуальними правами.

ZakonOnline