Шахрайство з банківськими картками та криптовалютами: як захистити себе?

Дата: 21.02.2025 10:19

Шахрайство з банківськими картками є серйозною проблемою, яка може призвести до значних фінансових втрат. Зловмисники використовують різні методи, щоб отримати доступ до вашої картки та зняти з неї гроші.

Ось деякі з найпоширеніших видів шахрайства з банківськими картками та криптовалютами:

• Фішинг: це вид шахрайства, коли зловмисники намагаються отримати вашу особисту інформацію, таку як номер картки, PIN-код або CVV-код, шляхом надсилання підроблених електронних листів або SMS-повідомлень, які виглядають як справжні від банку або іншої організації.

• Скімінг: це вид шахрайства, коли зловмисники встановлюють спеціальні пристрої на банкомати або POS-термінали, які зчитують дані вашої картки під час її використання.

• Кардинг: це вид шахрайства, коли зловмисники використовують викрадені дані карток для здійснення покупок в Інтернеті або інших місцях.

• Соціальна інженерія: це вид шахрайства, коли зловмисники використовують психологічні методи, щоб змусити вас надати їм вашу особисту інформацію або здійснити певні дії, які можуть призвести до втрати грошей.

• Шахрайство з криптовалютами: це вид шахрайства, коли зловмисники використовують різні методи, щоб отримати доступ до вашого криптовалютного гаманця та викрасти ваші криптовалюти.

Під приводом покупки криптовалюти або участі в торгах на біржи потерпілий сам перераховує гроші зловмисникам, які потім зникають з грошами.

Як захистити себе від шахрайства з банківськими картками?

- Ніколи не діліться своєю особистою інформацією з незнайомцями.

- Будьте обережні з електронними листами та SMS-повідомленнями, які виглядають підозріло.

- Перевіряйте свої банківські рахунки регулярно, щоб вчасно виявити будь-які несанкціоновані операції.

- Використовуйте складні паролі та змінюйте їх регулярно.

- Встановіть на свій комп'ютер та смартфон антивірусне програмне забезпечення.

- Не зберігайте PIN-код своєї картки разом з нею.

- Завжди перевіряйте справжність банкоматів та POS-терміналів перед їх використанням.

- Завжди перевіряйте криптовалютних брокерів або біржи стосовно репутації у інтернеті .

- Уважно ознайомтесь з правилами та вимогами біржі або брокера перед тим як переказувати свої кошти.

- Ніколи не довіряйте гроші брокеру або біржі з яких неможливо після покупки криптовалюти або перерахування грошей вивести криптовалюту на свій гаманець або гроші на свою картку по першій вимозі клієнта.

- Відкривайте акаунт тільки у всім відомих криптобіржах.

- Завжди зберігайте скриншоти листування з криптотрейдерами.

- Звертайте увагу на номери телефонів або поштові скриньки з яких ведеться листування, якщо листування та пропозиція здійснюється від імені відомих банків або бірж перевірте чи збігаються контакти контрагентів.

Що робити, якщо ви стали жертвою шахрайства з банківськими картками?

- Слід негайно звернутися до свого банку та повідомити про випадок шахрайства. Банк або криптовалютна біржа заблокує вашу картку або криптовалютний гаманець та допоможе вам повернути втрачені гроші.

- Замовите та зберігайте усі виписки по рахунках з транзакціями по грошах які викрали шахраї.

- Зверніться до поліції та напишете заяву про злочин , до неї обов'язково докласти виписки по банківському рахунку та скриншоти листування з криптотрейдерами.

- У випадку відмови у порушенні кримінальної справи зверніться до суду з вимогою про зобов'язання внести Вашу заяву до єдиного державного реєстру досудових розслідувань (ст.214 КПК).

- Отримайте витяг єдиного державного реєстру досудових розслідувань.

- Напишіть листа до банку з вимогою повернути гроші та припиненням нарахування відсотків (у випадку якщо шахраї використали кредитні кошти )та додайте витяг з єдиного державного реєстру досудових розслідувань.

- Почекайте відповіді від Банку, у випадку відмови повернути кошти або припинити нарахування відсотків подайте до суду на Банк.

Окрім вищезазначеного є ще декілька варіантів повернення коштів але усе залежіть від обставин.

Пам'ятайте, що найкращий спосіб захистити себе від шахрайства - це бути пильними та обережними.

Адвокат Вадим Чунжин