ТЦК зобов’яжуть пояснювати причини відмови в наданні відстрочки з вичерпним переліком документів для її оформлення.
Про це пише "Адвокат права" і нагадує, що по суті Комісія при ТЦК та СП, яка розглядає заяви громадян на надання відстрочки, може відмовити в останній без жодних пояснень - так наразі виписані норми у законодавстві.
Однак, у Верховній Раді України зареєстровано законопроект №11379-2, яким, серед іншого, запропоновано мінімізувати корупційні ризики навколо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Нагадуємо, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації – це одне явище, а звільнення з військової служби – інше, і регулюються ці явища різними нормативно-правовими актами:
- відстрочка від мобілізації – стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- звільнення з військової служби – стаття 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу».
Але на практиці представники ТЦК та СП, розуміючи, що таким громадянам дуже потрібне оформлене підтвердження наданої відстрочки, починають на свій розсуд трактувати норми закону і відмовляти в оформленні відстрочки тим громадянам, яким закон дає чітке право на відстрочку. Зате якщо такі громадяни «стимулюють» позитивне рішення, відстрочку оформлюють.
Таким чином, пропонується внести зміну до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Якщо в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки вважають, що надані документи не містять достатніх підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, про це громадянина інформують письмово з роз’ясненням причин відмови в оформленні відстрочки та вичерпним переліком документів, які необхідні для отримання такої відстрочки.
У разі відсутності оформленої відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, громадянин, на вимогу уповноваженої особи, зобов’язаний пред’явити документи, які підтверджують право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (або офіційно засвідчені копії).
Заява та документи щодо відстрочки можуть бути направлені до ТЦК поштою!
У цьому питанні вже є судова практика, відповідно до якої ТЦК не має права відмовитися розглядати заяву про надання відстрочки від призову лише через те, що така заява була направлена поштою - рішення суду.
Нагадуємо, що будь-яке рішення ТЦК ви можете оскаржити в суді