У відпустку по-новому: про останні зміни у трудовому законодавстві

Дата: 15.01.2024 14:24

24 грудня 2023 р. набрав чинності Закон України 3494-IX, яким передбачено низку змін в порядку надання відпусток.

Що про це треба знати роботодавцю і працівнику розповідає Юридичний порадник для ВПО.

1. Перенесення вихідних та робочих днів визначається колективним або трудовим договором, а у разі відсутності відповідного положення у трудовому та/або колективному договорі - за наказом/розпорядженням роботодавця.

Раніше відповідне рішення приймалося Кабміном.

2. Тривалість відпусток тепер може встановлюватися не лише профільним законодавством, а й у колективному чи трудовому договорі.

3. Тривалість, порядок, умови надання та оплати відпустки для підготовки та участі в спортивних змаганнях визначаються трудовим та/або колективним договором.

Раніше ці питання регулювалися відповідними рішеннями Кабміну.

4. Одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини надається в тому числі батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, що підтверджується заявою матері дитини та свідоцтвом про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини.

Раніше в законодавстві не було прямо передбачено чим має підтверджуватись таке батьківство і спільне проживання.

5. Тривалість відпустки “за свій рахунок” збільшено до 30 календарних днів на рік.

Раніше такі відпустки надавалися тривалістю не більше 15 календарних днів.

Зверніть увагу! Йдеться про загальне правило. На час загрози поширення епідемії, пандемії, необхідності самоізоляції працівника, та/або у разі виникнення загрози збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру така відпустка надається без обмеження строку, а її тривалість визначається угодою сторін.

6. Час перебування у відпустці без збереження заробітної плати тепер НЕ зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Наприклад, працівник пропрацював 4 місяці і взяв відпустку за свій рахунок, у якій пробув 2 місяці, - не зважаючи на загальний трудовий стаж в цього роботодавця, для отримання щорічної оплачуваної відпустки йому потрібно відпрацювати ще 2 місяці.

7. У період дії воєнного стану кількість днів щорічної оплачуваної відпустки, яка перевищує 24 календарні дні, може надаватися працівнику без збереження заробітної плати.

Що мається на увазі? Якщо щорічна оплачувана відпустка працівника становить, наприклад, 31 день, в період воєнного стану роботодавець вправі надати лише 24 оплачуваних дні, решту ж - без збереження заробітної плати.

Раніше невикористані дні можна було лише перенести на післявоєнний період або ж отримати за них компенсацію.