Багато українців, рятуючись від війни з Росією, їдуть до Німеччини. Перебувати в цій країні можна 3 місяці по безвізу (як турист) або ж, оформивши статус біженця або статус тимчасового захисту.
УНІАН пише, скільки грошей треба для життя в Німеччині в 2022 році.
Вартість житла в Німеччині - оренда
Ті українці, які приїжджають до Німеччини, не маючи знайомих і житла, потраплять в розподільний центр. Звідти людей відправляють в сім'ї або дають соціальне житло.
Якщо ви хочете самостійно знімати квартиру, звертайте увагу на розцінки:
- однокімнатна квартира в центрі - 800-1000 євро;
- однокімнатна квартира на околиці або в передмісті - 500-600 євро;
- трикімнатна квартира в центрі - 1500-2000 євро;
- трикімнатна квартира на околиці або в передмісті - 1000-1200 євро.
Обов'язково пам'ятайте, що в цю суму не входять комунальні послуги. Вони, зазвичай, рахуються додатково і складають приблизно 200-300 євро на місяць.
ВАЖЛИВО: вартість оренди дуже сильно залежить від міста. У Берліні, Мюнхені, Гамбурзі або Франкфурті-на-Майні ціна завжди буде вище, ніж в Лейпцигу, Дрездені, Реклінгхаузені або Магдебурзі.
Для пошуку житла ви можете скористатися сайтами Booking або Airbnb.
Ціни на продукти в Німеччині 2022
Згідно з відгуками українців, які живуть в Німеччині давно і переїхали в країну задовго до війни, в середньому, харчування на одну людину обходитися приблизно в 200 євро. За умови, що вона ні в чому не буде собі відмовляти, згодна готувати вдома з періодичними походами в бари або ресторани.
Стандартний продуктовий набір виглядає приблизно так:
- Молоко, 1л - 22,52 грн
- Буханець білого хліба - 35,66 грн
- Білий рис, 1 кг - 57,38 грн
- Яйця, 10 шт - 46 грн
- Твердий сир, 1 кг - 233,82 грн
- Філе куряче, 1 кг - 211 грн
- Яловича вирізка, 1 кг - 349,13 грн
- Яблука, 1 кг - 64,09 грн
- Банани, 1 кг - 51,75 грн
- Картопля, 1 кг - 34,05 грн
Що стосується сигарет і алкоголю, то тютюнові вироби в Німеччині дуже дорогі, якщо перераховувати їх вартість на гривні. Пачка сигарет - мінімум 2.5 євро, ті, що краще - 4-5 євро. Зате асортимент вина та пива вражає, а ціни не "кусаються" - за 2-3 євро можна купити пляшку якісного алкоголю.
Поширена помилка, яку допускають українці, які приїхали до Німеччини - це перерахунок цін на гривні. Звісно, така звичка зберігається якийсь час, але краще скоріше від неї позбутися, інакше здається, що базові продукти і товари коштують цілий статок. Як тільки ви почнете отримувати дохід в євро - це відчуття піде.
Життя в Німеччині на допомогу або пошук роботи
Українці, які прибули до Німеччини, можуть оформити статус біженця або отримати тимчасовий притулок.
Людям, які потребують соціальної допомоги, виплачують гроші:
- кожному дорослому, якщо він проживає окремо, 367 євро на місяць (по 330 євро, якщо біженець проживає з чоловіком або дружиною);
- дорослому віку до 25 років, який проживає з батьками - 294 євро;
- підліткам 14-17 років - 326 євро;
- дітям від 6 до 14 років - 326 євро, до шести років - 249 євро.
ВАЖЛИВО: у соціальній службі (Sozialamt) вас запитають, чи є у вас матеріальні цінності на суму понад 200 євро або будь-яке джерело доходу. Якщо ви відповісте "так", то вам допомогу не дадуть. Влада Німеччини вважає, що спочатку людина повинна витратити все, що у неї є, а вже потім звертатися за фінансовою допомогою.
У разі, якщо ви хочете влаштуватися на роботу, то настійно рекомендуємо робити це самостійно і не звертатися в відомства допомоги біженцям. Причина - робота, яку вам там запропонують, буде максимально непривабливою та низькооплачуваною.
Від наявності роботи безпосередньо залежить наявність мед.страхування - дають його тільки працевлаштованим. Біженцям з України можуть запропонувати ваучери на безкоштовні медичні послуги.
Скільки коштує проїзд в Німеччині на автобусі чи поїзді
Проїзд для українських біженців у Німеччині безкоштовний, скористатися можна наступними видами транспорту:
- трамваєм;
- рейсовими автобусами;
- електричкою;
- метро;
- приміським потягом.
Для того, щоб безкоштовно переміщатися по Німеччині, вам необхідно показати свій паспорт.
ВАЖЛИВО: у той момент, коли ви доберетеся в свою кінцеву точку Б, проїзд для вас стане платним. Це стосується подорожей в автобусах і поїздах далекого прямування як на міжнародних напрямках, так і в межах Німеччини:
- поїзди далекого прямування - ICE, IC, EC, Flixtrain.
- автобуси - Eurolines, Flixbus, BlaBlaBus.
Якщо вам потрібен безкоштовний квиток на поїзд, ви можете звернутися в центр обслуговування пасажирів на будь-якому вокзалі, показати свій закордонний паспорт, внутрішній або ID карту. Вам дадуть квиток HelpUkraine від Deutsche Bahn, який буде дійсний 3 дні з моменту видачі. Дітям до 18 років такий квиток не потрібен.
ВАЖЛИВО: у Німеччині досі дотримуються масочного режиму, тому в громадському транспорті необхідно носити маску FFP2.