Від штрафу до в'язниці: яка відповідальність передбачена за спробу незаконного перетину кордону чоловіками?

Дата: 09.06.2024 18:02

З початку повномасштабної війни в Україні введено режим воєнного стану, який передбачає низку обмежень для громадян, зокрема заборону на виїзд за кордон для чоловіків від 18 до 60 років. Виїхати може певна категорія чоловіків і лише за наявності необхідних документів.

Проте багато хто шукає можливості перетнути кордон у незаконний спосіб.

За спробу незаконного перетину кордону передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. За порушення закону можна отримати штраф до 8 500 грн або адміністративний арешт на строк до 15 діб, а також позбавлення волі від 2 до 5 років за підроблення документів або ухилення від мобілізації.

Про це розповів член Асоціації правників України, юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу Володимир Романчук в коментарі Факти ICTV.

Незаконний перетин – це порушення правил перетинання державного кордону, незалежно від способу: з використанням підроблених документів, у багажнику автомобіля або через ліс. За незаконний перетин або спробу незаконного перетину кордону відповідальність встановлена ст. 204-1 КУпАП, що тягне за собою накладення штрафу від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 400 грн до 8 500 грн) або адміністративний арешт на строк до 15 діб з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.

Якщо прикордонники виявляють чоловіка, який незаконно виїхав, а тепер хоче повернутися до України, то за таке правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за ст. 204-1 КУпАПу. У разі, якщо строки притягнення не сплили – прикордонники викликають поліцію, яка складе адмінпротокол.

Затриманих порушників прикордонники доправляють його до застави ДПСУ чи відділку поліції й там складається протокол про адміністративне правопорушення.

Крім того спроба перетину може бути поєднана з наступними злочинами:

Стаття 358 Кримінального кодексу України – підроблення документів для перетину кордону. Найчастіше підроблюють висновки ВЛК, наголошує юрист. За цією статтею передбачені штрафні санкції або обмеження волі.

Стаття 369 ККУ – це пропозиція неправомірної вигоди представникам правоохоронних органів. Найчастіше хабарі намагаються дати представникам прикордонної служби, щоб ті пропустили через кордон.

Варто зауважити, що нелегальний пропуск особи через кордон передбачає відповідальність незалежно від того, вдалося особі перетнути кордон чи ні. Тож передбачений або штраф, або позбавлення волі строком від 4 років.

Стаття 336 ККУ. В деяких випадках незаконний перетин кордону можуть трактувати як ухилення від мобілізації. Це пов’язано з тим, що у більшості випадків чоловіки віком від 18 до 60 років намагаються виїхати за межі України саме для того, щоб не бути мобілізованими, говорить Володимир Романчук. Відповідальність за таке правопорушення – позбавлення волі строком від 2 до 5 років.

Якщо разом з ухилянтами ловлять і організаторів незаконного перетину кордону, то вже останнім світить ч. 2 ст. 332 Кримінального кодексу України (карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років).

Варто зауважити, що зараз на розгляді у Верховній Раді немає перспективних законопроєктів щодо посилення покарання за незаконний перетин кордону.

Володимир Романчук наголошує, що згідно із законом, притягнути до відповідальності за незаконний перетин можна протягом трьох місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше року з дня вчинення.

За словами юриста, суд визначає міру покарання, і є шанси на пом’якшення за умов: якщо особа добровільна повернулася, висловила бажання доєднатися до лав ЗСУ, активно сприяла розкриттю правопорушень чи викриттю інших порушників.