Внесено зміни до процедури набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення

Дата: 09.06.2023 14:08

Набув чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання вчинення нотаріальних та реєстраційних дій при набутті прав на земельні ділянки» від 02.05.2023 № 3065-IX , яким внесені зміни до процедури набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Скасовано перевірку відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам ст. 130 Земельного кодексу при набутті у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею:
- для ведення садівництва - не більше 0,25 гектара;
- для ведення особистого селянського господарства, розташованих у межах населених пунктів, - не більше 2 гектарів.

При набутті у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення без здійснення перевірки, передбаченої цією частиною, набувач до вчинення правочину про перехід права власності подає нотаріусу, який посвідчує відповідний правочин, або нотаріусу, який його заміщує, заяву про дотримання вимог цієї статті, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.

Недотримання набувачем зазначених вимог, або надання недостовірної інформації є підставою для визнання правочину про перехід права власності на земельну ділянку недійсним.

Державна реєстрація наміру власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення щодо її продажу здійснюється нотаріусом, який здійснюватиме нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу такої земельної ділянки в межах його нотаріального округу за місцезнаходженням земельної ділянки або за зареєстрованим місцем проживання (місцезнаходженням) власника земельної ділянки, або нотаріусом, який його заміщує (ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень")

Переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення, передане іншій особі суб’єктом першої черги, припиняється у разі анулювання спеціального дозволу на видобування корисних копалин. Переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення, передане іншій особі суб’єктом другої черги, припиняється у разі припинення права оренди земельної ділянки (ст. 130---1 Земельного кодексу України)

Передача переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення може бути здійснена до або після державної реєстрації наміру власника земельної ділянки щодо її продажу. Строки передачі переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення у разі її продажу на земельних торгах визначаються частиною дев’ятою статті 130---1 Земельного кодексу України.
Після закінчення зазначеного строку державна реєстрація переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення, переданого іншій особі, припиняється за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав (ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень")

Визначена процедура за якою Суб’єкт переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення може відмовитися від реалізації такого права шляхом подання нотаріусу відповідної заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально (ст. 130---1 Земельного кодексу України)

Це основні аспекти змін до процедури набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення на які ми хотіли звернути Вашу увагу.

ProВласність