Вища рада правосуддя задовольнила подання керівника САП про надання згоди на тримання під вартою чинного судді (колишнього голови одного із судів Одеської області), якого слідство вважає організатором групи, що працювала всередині судової системи й допомагала військовозобов’язаним чоловікам незаконно виїжджати за кордон та отримувати відстрочку від мобілізації.
Про це повідомили в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.
Як зазначається, Вища рада правосуддя врахувала порушення суддею умов запобіжного заходу, застосованого до нього, а саме невнесення ним визначеної суми застави, та надала згоду на тримання під вартою.
Як уже повідомлялося, 26 лютого 2025 року Вищий антикорупційний суд за клопотанням детективів НАБУ, погодженим прокурором САП, застосував до організатора злочину – голови суду – запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 3 млн грн.
Попри те, що застава має бути внесена не пізніше пʼяти днів з дня обрання запобіжного заходу, особа й досі не виконала рішення суду.
У САП нагадали, що злочинна схема полягала в масовому штампуванні судових рішень про начебто самостійне виховання дитини батьком за надуманими обставинами. Це дозволяло чоловікам уникати мобілізації та залишати країну під приводом догляду за дитиною.
За 3500 доларів США без участі сторін в одному судовому засіданні ухвалювали рішення, яке давало право виїзду за кордон. Загалом слідством встановлено 1040 таких рішень.
Прокурор САП за дорученням заступника Генерального прокурора – керівника САП повідомив про підозру 4 особам, які є учасниками організованої групи, а саме:
- організатору злочину – голові суду;
- чинному судді – колишньому голові суду;
- судді;
- адвокату.
Також спільними зусиллями НАБУ, САП та СБУ повідомлено про підозру ще 7 особам, 4 з яких є учасниками ОГ, а саме:
- заступнику керівника апарату;
- помічнику судді;
- консультанту суду;
- помічнику адвоката.
Крім того, повідомлено про підозру трьом особам у вчиненні злочинів за попередньою змовою групою осіб:
- двом помічникам судді;
- фізичній особі (посереднику).
Їхні дії кваліфіковані за такими статтями КК України:
- 368 – отримання неправомірної вигоди;
- 369 – надання неправомірної вигоди;
- 332 – організація незаконного перетину кордону;
- 114-1 – перешкоджання законній діяльності ЗСУ;
- 376-1 – незаконне втручання в роботу автоматизованих систем правосуддя.
Крім того, 3 суддів отримали дисциплінарне стягнення у вигляді подання про їх звільнення.