Залишення позову без розгляду не перериває строку звернення до суду

Дата: 25.11.2024 11:27

Судове провадження, що закінчилося залишенням позову без розгляду, не перериває встановленого ч. 1 ст. 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, тому ця обставина має оцінюватися судом у контексті причини залишення позову без розгляду та наступної процесуальної поведінки учасника справи, які сукупно мають свідчити про існування об`єктивно непереборних або дійсно істотних обставин, перешкод чи труднощів, що зумовили залишення позову без розгляду та унеможливили своєчасне повторне звернення до суду після цього.

Водночас залишення попереднього позову без розгляду було зумовлено недобросовісною процесуальною поведінкою позивача і його представників, які мали усвідомлювати наслідки своїх дій і не допускати подібного, в тому числі з огляду на тривалий судовий розгляд справи.

У постанові від 11.04.2024 у справі № 990/330/23 ВПВС виснувала, що хоча ч. 8 ст. 169 КАС України і передбачає право повторного звернення до адміністративного суду в разі повернення позовної заяви, але разом з тим це не виключає необхідності дотримання встановленого законом порядку відповідного звернення.

Тож якщо позов подано з пропуском установленого законом строку звернення до суду, позивач має обґрунтувати поважність причин, з яких строк був пропущений (у тому числі якщо це стосується поведінки учасника справи чи його представника, яка передувала відповідному зверненню), з підтвердженням підстав для поновлення строку належними доказами, а суд першої інстанції, у свою чергу, повинен з`ясувати, чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення з позовом поважними.

Оскільки скаржник не навів об`єктивних підстав, які б унеможливили його звернення до суду в межах установленого строку, ВПВС в постанові https://reyestr.court.gov.ua/Review/123081973 від 14.11.2024 у справі № 990/246/24 погодилась з наявністю підстав для повернення позовної заяви через пропуск строку звернення до адміністративного суду.

Адвокат Михайло Гуцал