Зупинення досудового розслідування в контексті впливу на строки давності за ст. 49 КК

Дата: 03.04.2025 11:57

07.02.2023 ККС ВС

№ 336/3094/17 Оцінка факту зупинення досудового розслідування у зв’язку з розшуком підозрюваного при застосуванні положень ч. 2 ст. 49 КК

https://reyestr.court.gov.ua/Review/108893227

Під ухиленням від слідства або суду з огляду на положення ч. 2 ст. 49 КК слід розуміти будь-які умисні дії, вчинені певною особою з метою уникнути кримінальної відповідальності за вчинений злочин, що змушує правоохоронні органи вживати заходів, спрямованих на розшук і затримання правопорушника (нез’явлення без поважних причин за викликом до слідчого або суду, недотримання умов запобіжного заходу, зміна документів, які посвідчують особу, зміна зовнішності, перехід на нелегальне становище, імітація своєї смерті тощо). Така підстава для оголошення розшуку під час досудового розслідування, як «місцезнаходження підозрюваного невідоме», передбачена ч. 1 ст. 281 КПК, може мати місце як у випадку, якщо підозрюваний ухиляється від слідства, так і з інших причин не встановлено його місцезнаходження. Саме тому зупинення досудового розслідування у зв’язку з розшуком підозрюваного саме по собі ще не може свідчити про ухилення останнього від слідства. Для застосування положень ч. 2 ст. 49 КК у такому випадку обов’язково має бути підтверджено факт ухилення підозрюваного від слідства. Клопотання потерпілого у суді першої інстанції чи доводи поданої ним апеляційної скарги щодо перевірки підстав зупинення досудового розслідування та оголошення у розшук підозрюваного на предмет можливого ухилення цього підозрюваного від досудового слідства та зупинення перебігу давності відповідно до ч. 2 ст. 49 КК зумовлюють обов'язок суду вжити заходів щодо такої перевірки.

26.01.2023 ККС ВС

№ 183/3452/19 Зупинення ДР в контексті ч. 2 ст. 49 Кримінального кодексу

https://reyestr.court.gov.ua/Review/108686155

Зупинення досудового розслідування чи судового провадження у зв’язку з розшуком підозрюваного/обвинуваченого саме собою не свідчить про ухилення від слідства чи суду. Для застосування положень ч. 2 ст. 49 КК в такому випадку обов’язково має бути підтверджено факт ухилення від органів досудового розслідування чи суду. Тобто мають бути наявні дві обставини, доведений факт ухилення від слідства чи суду, та наявність процесуального рішення (у якому цей факт зафіксовано) про зупинення провадження і вжиття відповідних заходів.

20.10.2020 ККС ВС

№ 204/4728/15-к Для зупинення перебігу строків давності за ст. 49 КК постанови про зупинення та оголошення у розшук недостатньо.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/92458341

Так, відповідно до ч. 2 ст. 49 КК перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила злочин, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання.

Отже, закон, який регулює питання звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності (ст. 49 КК), пов`язує зупинення строків давності не з постановами про зупинення слідства, а лише з умисними діями особи, спрямованими на ухилення від слідства.

Категорія «Зупинення ДР в контексті впливу на строки давності за ст. 49 КК» зберігається як у ст.ст. 280, 219 КПК, так і у ст. 49 КК

Вас також можуть зацікавити наступні теми у ст. 280 КПК:

1. Об'єднання КП у зупиненому КП

2. Зупинення ДР в порядку ст. 615 КПК

3. Зупинення ДР в контексті впливу на строки давності за ст. 49 КК

4. Зупинення ДР у зв'язку з розшуком та доведення факту ухилення від слідства

5. Вимоги до постанови про зупинення

6. Постанова про відновлення досудового розслідування

7. Постанова про зупинення досудового розслідування

8. Про невнесення відомостей в ЄРДР про відновлення / зупинення ДР

9. Ухвала про скасування постанови про зупинення. Судовий розгляд

10. Скасування постанови про зупинення ДР та вплив на строки ДР ст. 219 КПК

Онлайн сервіс пошуку судової практики Верховного Суду Lex GO