Інформування громадськості про кримінальні розслідування, що тривають - позиція ЄСПЛ

Дата: 17.11.2022 09:50

Правова позиція ЄСПЛ у справі «CASE OF MAMALADZE v. GEORGIA» від 03.11.2022, заява № 9487/19 https://cutt.ly/lN79c1X

У цій справі ЄСПЛ розглянув скаргу Заявника про порушення принципу презумпції невинуватості у зв’язку з розслідуванням кримінальної справи, у якій Заявник обвинувачувався у підготовці до вбивства священнослужителя.

Суд встановив ряд фактів, які у сукупності свідчили про недотримання правоохоронними органами цієї засади кримінального провадження:

  • численні публічні заяви органів прокуратури одразу після арешту Заявника стосовно зібраних доказів проти нього. Зокрема, вони стверджували, що якби «отруйну речовину було використано, злочинний намір обвинуваченого було б реалізовано, а летальний результат був би неминучим». На думку Суду, така заява дещо виходила за межі простого інформування громадськості про звинувачення проти Заявника;
  • розповсюдження прокуратурою в ЗМІ окремих матеріалів кримінальної справи щодо Заявника;
  • незабезпечення органами прокуратури виконання головним свідком у справі зобов’язання про нерозголошення, що дозволило йому публічно висувати обвинувачення проти Заявника.

У підсумку Суд зазначив, що ці елементи не могли не спонукати громадськість вірити, що Заявник був винним до того, як його вину було доведено згідно із законом.

ЄСПЛ наголосив, що презумпція невинуватості буде порушена, якщо судове рішення або заява державного службовця щодо особи, обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, відображає думку про те, що вона є винною до того, як її вину було доведено згідно із законом.

Свобода вираження поглядів, гарантована ст.10 Конвенції, включає свободу отримувати та передавати інформацію. Таким чином, п.2 ст.6 не може перешкоджати владі інформувати громадськість про кримінальні розслідування, що тривають, але вона вимагає, щоб вони робили це з усією розсудливістю та обачністю, необхідною для дотримання презумпції невинуватості.

ZakonOnline