Коли можна сідати за кермо автомобіля після вживання алкоголю?

Дата: 03.01.2022 00:36

Досить часто у водіїв виникає питання стосовно можливості сідати за кермо після вживання алкоголю, наприклад: яка кількість проміле допускається і скільки потрібно часу, щоб алкоголь вийшов з організму, щоб водій зміг сісти за кермо?

Україна та інші європейські країни встановили гранично допустимі показники алкоголю в крові, сечі і видихуваному повітрі, з урахуванням того, що в організмі водія може міститися природний алкоголь через різні захворювання чи продукти. Максимальне значення алкоголю в крові водія допустиме в Україні – це 0,2 проміле (яке, фактично, дорівнює 0).

На превеликий жаль, алкоголь – це одна з найбільш частих причин дорожньо-транспортних пригод (ДТП). Тому в Україні щороку посилюють відповідальність за керування автомобілем в нетверезому стані.

Покарання за водіння в стані алкогольного сп’яніння передбачає штраф. Якщо у вас таке порушення вперше, готуйтеся заплатити 17 000 грн. (замість колишніх 10 200 грн.) + позбавлення водійських прав на 1 рік. Такі ж наслідки і для тих, хто відмовиться від перевірки на стан сп‘яніння. Порушили вдруге? Платіть 34 000 грн. (або ж згода на адмін.арешт 10 діб). І якщо все ж ви наважилися зробити це втретє (протягом року), то готуйтеся сплатити 51 000 грн. (або адмін.арешт 15 діб), позбавлення водійських прав на 10 років та вилучення автомобіля, якщо він належав порушнику. А якщо водій скоїв ДТП з потерпілими у нетверезому стані, то на нього очікує до 3 років позбавлення волі, у разі загибелі кількох людей – до 12 років з позбавленням водійських прав до 10 років.

 

Ступінь алкогольного сп’яніння залежить від кількості випитих спиртних напоїв, обсягу і складу з’їдених продуктів, віку, ваги і статі водія, а також загального стану організму.

Очевидно, що різні спиртні напої мають й різні періоди (час) виведення їх з організму людини.

Наприклад пиво, як найбільш поширений слабоалкогольний напій, яке випите в обсязі 0,5 літра, повністю виводиться з організму протягом 2-2,5 годин; літр пива виводиться з організму через 4,5-5,0 годин, але повне виведення 1,5 літрів – це близько 7 годин.

Наркологи стверджують, що горілка проявляє себе при встановленні рівня сп’яніння: після першої дози горілки в обсязі 100 мл рівень алкоголю в крові становить близько 0,8 проміле; після другої дози – 0,2 проміле, а після третьої дози відбувається істотний стрибок – 2,75 проміле. Це пояснюється тим, що горілка вступає в реакцію в шлунку і тільки після цього всмоктується в кров.

Якщо вживаєте коньяк і віскі, то принцип їх впливу на організм аналогічний з вживанням горілки, але слід врахувати, що період повного очищення організму від коньяку і віскі триває приблизно на 10% довше, ніж від горілки.

Тривалість виведення 100 мл вина становить 1,5 години, а виведення 0,5 л “некріпленого” вина – необхідно приблизно 7,5 годин, тобто для повного очищення організму від однієї пляшки вина об’ємом 700 мл потрібно 10,5 годин. Відповідно, щоб сісти за кермо після вживання спиртного потрібна як мінімум доба. 

Для того, щоб підтвердити факт керування автомобілем в стані алкогольного сп’яніння достатньо рівня етанолу в організмі водія, який перевищує 0,2 проміле. Якщо вас зупинили, то огляд проведе поліція власне на місці зупинки автомобіля. У таких випадках медичний огляд зазвичай проводять за допомогою приладу «Drager». Якщо ви відмовилися проходити тест на вміст алкоголю або від пропозиції поліцейського їхати в медустанову до нарколога, то такі дії прирівнюють до їзди в нетверезому стані. При цьому складається протокол за ст. 130 КУпАП та як наслідок – позбавлення водійського посвідчення зі штрафом.

І Тільки після того, як суд розгляне справу, можливе повернення водійських прав, і лише в разі, якщо суд буде вважати, що дії поліцейських або результати тесту є незаконними. При цьому слід врахувати, що з 2020 року в Україні вводиться кримінальне покарання за керування транспортним засобом в нетверезому стані. До цього за вживання алкогольних напоїв водії притягалися лише до адміністративної відповідальності.

Автопоміч