Рішення ВС у справі № 916/3724/21 від 04.06.2024 https://u.to/UYzGIA
Справу було передано на розгляд КГС ВС у зв’язку з необхідністю відступу від попередніх висновків ВС щодо визначення моменту, з якого кредитори банку можуть вважатися особами, яким завдано шкоду.
КГС ВС, вирішуючи спір вказав, зокрема, на таке.
Негативні наслідки від неправомірних дій пов'язаних із банком осіб як для банку, так і для його кредиторів (вкладників) настають саме з моменту віднесення банку до категорії неплатоспроможних та запровадження у банку тимчасової адміністрації. Оскільки саме з моменту віднесення банку до категорії неплатоспроможних та запровадження у банку тимчасової адміністрації у банку припиняється будь-яка діяльність пов'язана зі здійсненням розрахункових операцій, повернення депозитів вкладників тощо.
Відповідно, ФГВФО та вкладники банку набувають статусу кредитора банку на день початку процедури виведення ФГВФО неплатоспроможного банку з ринку.
При цьому, в силу приписів чинного законодавства, розмір шкоди (збитків), завданий кредиторам банку (зокрема і ФГВФО) визначається на підставі затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів та акта формування ліквідаційної маси банку, а відтак, ФГВФО та інші кредитори банку мають змогу оцінити розмір заподіяної їм шкоди (збитків) внаслідок неправомірних дій пов`язаних із банком осіб саме з моменту затвердження останнього з двох зазначених вище документів.
Відтак, КГС ВС відступив від попередніх висновків стосовно того, що кредитори банку не можуть вважатися особами, яким завдано шкоду (збитки), допоки банк не буде припинений як юридична особа. Та уточнив, що після завершення ліквідаційної процедури та припинення банку можна визначити саме остаточний (залишковий) розмір шкоди (збитків), завданий Фонду та колишнім кредиторам банку.