Наприкінці березня окупаційна «влада» так званих «ДНР/ЛНР» ухвалила «закон», за яким має намір виявляти безхазяйне житло, аби потім передати його у так звану «муніципальну власність». За цією схемою квартири і будинки людей, які виїхали з окупованих територій Донецької і Луганської областей, можуть забрати.
За цим «законом» ознаками безхазяйного житла є:
- невнесення плати за житло та неоплачена комуналка протягом року до дня виявлення житлового приміщення, що має ознаки безхазяйного майна;
- відсутність інформації про зареєстроване право власності на житлове приміщення у Єдиному державному реєстрі нерухомості рф;
- відсутність ознак експлуатації житлового приміщення, яке може створювати загрозу його безпеці, а також небезпеку для життя й здоров'я інших осіб.
Простіше кажучи, всі, хто не отримав російський паспорт і не переоформив документи на житло за російськими законами, можуть втратити своє майно. Але і тут окупанти самі собі суперечать. Час на підготовку документів за російськими стандартами вони давали до 2028 року. Але фактично привласнювати житло почнуть вже зараз.
Протягом 10 днів з дня виявлення житла, яке має ознаки безхазяйного, «уповноважений орган» розмістить інформацію на своєму сайті та у доступних місцях біля входу до приміщення.
Власник такого майна протягом 30 днів має особисто звернутися до цього «органу» і надати такі документи:
- паспорт громадянина рф чи інший документ, що засвідчує особу;
- за необхідності — виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, установчі документи юридичної особи;
- ідентифікаційний номер платника податків;
- правовстановлюючі (правозасвідчувальні) документи на житлове приміщення.
Що про цей «закон» кажуть правозахисники?
Віолета Артемчук каже, окупанти дійсно активно цікавляться так званим безхазяйним житлом. Зокрема, нещодавно її колежанка від сусідів, які залишаються на ТОТ, дізналася, що про неї та її майно розпитують так звані «муніципальні органи».
«Можливо, у такий спосіб окупаційна влада намагається повернути тих, хто виїхав, але не думаю, що у них такі плани. Скоріш за все, окупанти такими «законами» намагаються тиснути, аби дестабілізувати загальний стан тих, хто виїхав».
Однак Віолетта каже, попри те, що майно на окупованих територіях можуть привласнити, для України цей факт не матиме жодної юридичної сили.
«Ті, чиє майно привласнять окупанти, в будь-якому разі залишаться його власниками. Після деокупації про це точно не йтиметься — за жодних обставин Україна не визнаватиме ухвали чи рішення окупаційної влади».
Чи варто їхати на окуповану територію, аби підтвердити право власності на майно?
За словами Віолетти, людям, чиє майно залишилося в окупації, їхати туди не треба. Адже перш за все потрібно думати про власну безпеку, життя і здоров'я.
«Якщо людина не має паспорта рф, потрапити на окуповану територію вона може лише одним шляхом — через аеропорт Шереметьєво. Наприклад, з України потрібно дістатися до Польщі, звідти — до Мінська. І вже там потрібно сісти на літак до Шереметьєво».
На тих, хто прибуває в Шереметьєво без паспорта рф, чекає фільтрація.
«Під час цієї процедури дуже ретельно перевіряють телефони. Питають мету в’їзду на територію рф. Крім того, цікавляться тим, чому люди з, наприклад, донецькою пропискою так довго не поверталися додому. Тому факт прописки особливої ролі не грає. У нашій практиці був випадок, коли з групи з десяти людей пропустили лише трьох. На щастя, їх не затримали і вони змогли повернутися назад».
Та навіть якщо після фільтрації людину пропустять, в окупації доведеться затриматися на певний час.
«Аби підтвердити право власності, потрібно в будь-якому разі отримувати паспорт рф. Ця процедура займатиме близько двох місяців. За цей час може багато чого статися, тому ми вкотре наголошуємо, що питання безпеки має бути на першому плані. Тому їхати на тимчасово окуповані території ми категорично не рекомендуємо».