Накладення меж земельних ділянок: як вирішити проблему?

Дата: 14.01.2022 18:16
Однією з поширених земельних проблем є накладення меж земельних ділянок. Це трапляється, коли згідно з двома або більше землевпорядними документами одна й та ж ділянка землі фактично займає територію іншої, як правило, сусідньої ділянки.
 
Як усунути дану проблему?
 
Ситуація, коли межі земельних ділянок накладаються, може виникнути з необачності землевпорядника під час розробки документації або в разі, якщо неправильні дані були внесені до Державного земельного кадастру. Унаслідок помилки власник ділянки, яка підлягає реєстрації, не зможе зареєструвати землю та отримати кадастровий номер до часу усунення неточностей.
 
Зазначається, що для здійснення із земельною ділянкою будь-якої юридичної операції (продаж, дарування, передавання у спадщину, обмін, поділ чи об'єднання тощо) необхідно, щоб така ділянка мала кадастровий номер.
 
Інформацію про те, чи межі однієї земельної ділянки не збігаються з межами іншої, можна одержати самостійно за допомогою Публічної кадастрової карти.
 
З огляду на обставини, при яких виникло накладення меж земельних ділянок, існує декілька способів вирішення проблеми, зокрема:
  • якщо помилка була допущена з технічних причин (описка) в документації із землеустрою або у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки - необхідно звернутися із заявою до територіального органу Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки;
  • якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки), то такі помилки можуть бути виправлені за згодою власника земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель;
  • переоформити право власності на земельну ділянку меншого розміру чи іншої конфігурації (такий варіант точно не сподобається власнику);
  • вимагати в судовому порядку скасування державного акта на право власності на земельну ділянку в зв'язку із накладкою на іншу земельну ділянку.
Факт накладення меж однієї земельної ділянки на іншу підтверджується відомостями з Публічної кадастрової карти та земельно-технічною експертизою.
 
Виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися і на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі, матеріалів інвентаризації або рішення суду.
 
Відповідно до ч. 2 ст. 90 Земельного кодексу порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом. При цьому відповідно до ст. 153 Земельного кодексу власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
 
Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
 
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (про це йдеться в ст. 152 Земельного кодексу).
 
У ст. 155 цього Кодексу визначено, що в разі видання акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
 
Хоч Держава й захищає права власників, з практики можемо сказати, що готуйте час, кошти та нерви!
Інформаційний простір ТОВ ПРАВО ЛЮКС