Як перетнути кордон студентам, виїжджаючи на навчання в країни ЄС: пояснення прикордонників і юристів

Дата: 12.08.2022 15:30

Щодня близько 150-200 осіб отримують відмову у перетині кордону України з тих чи інших причин. У тому числі деякі чоловіки призовного віку намагаються покинути Україну під виглядом студентів, які їдуть на навчання закордон.

Студенти закордонних вишів дійсно не підлягають мобілізації, але при виїзді закордон повинні виконати декілька важливих умов.

Держприкордонслужба опублікувала роз'яснення, за яких умов студенти з України можуть безперешкодно перетнути кордон для навчання в країнах ЄС.

Однією з підстав для виїзду за кордон українського чоловіка у віці від 18 до 60 років під час воєнного стану є навчання в іноземному виші. Українські студенти мають відстрочку від обов’язкової мобілізації і можуть продовжувати своє навчання.

Втім, на кордоні доведеться документально підтвердити своє право на виїзд.

Які документи необхідно студенту при перетині кордону

Щоб претендувати на виїзд, треба входити до однієї з категорій, які мають право перетину кордону. До їх переліку входять:

  • здобувачі фахової передвищої та вищої освіти;
  • асистенти-стажисти;
  • аспіранти та докторанти.

Зазначається також, що форма навчання має бути денна або дуальна. Також чоловікам доведется пред'явити наступні документи:

  • студентський квиток або студентську візу;
  • перекладені та нотаріально завірені документи про навчання особи у закордонному вузі, тобто довідку про зарахування, контракт на навчання, офіційний лист від університету;
  • військово-облікові документи з ТЦК СП із записом щодо надання їм відстрочки від призову;
  • довідку, видану територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон.

Адвокат стверджує: студент мусить довести, що виїжджає на навчання

Як пояснив керуючий партнер юридичної компанї Winner, адвокат Ігор Ясько, Держприкордонслужба ще в березні на офіційному сайті та у Листі № 23-6855/0/6-22-визначила, що головним документом, що підтверджує право на виїзд студента, що навчається за кордоном, може бути довідка з територіального центру комплектування та соціальної підтримки про тимчасову непридатність до військової служби (від 1 до 6 місяців).

Перше, що слід перевірити до перетину кордону, зазначив юрист, – це наявність усіх документів з переліку Держприкордонслужби.

«У довідці військовий комісар зазначає про дозвіл на вибуття за кордон тієї чи іншої особи для продовження навчання. У документі має бути запис про відстрочку за певною підставою. А оскільки студентам-чоловікам, які навчаються в українських вишах, але мають такий припис у ВОД, заборонено виїзд за межі України, то прикордонникам важливо побачити також документи з іноземного вузу з перекладом, які доведуть інспекторові у пункті пропуску, що особа вирушає за межі країни саме з метою продовження/початку навчання у європейському ВНЗ», — наголосив Ігор Ясько.

Експерт радить підготувати документи зробити в двох екземплярах — один для ТЦК СП, другий комплект знадобиться на кордоні.

При цьому в документах обов'язково має бути зазначена форма навчання: денна або дуальна.

Виїзд закородон студентів, які вступили у закордонний ВНЗ після 24 лютого

Юрист також наголосив, що абітурієнти, які переїхали за кордон до 24.02 і ті, які вступають у іноземні вузи з України, мають рівні права.

«Наші громадяни можуть вільно вступати у закордонні виші, що і робили до початку збройної агресії, зокрема, вирушаючи на навчання до Польші та Чехії. Вони вже є студентами і мають студентський квиток і відповідну відмітку у військово-обліковому документі», — пояснив Ясько.

За його словами, зараз школярі можуть вступати до європейських ВНЗ, як і в Україні. Єдиний нюанс – їм просто треба надати під час перетину кордону перелік документів, які підтверджують факт вступу у ВНЗ за кордоном, як і зазначено на сайті Держприкордонслужби. Чим більше підтверджуючих документів, тим краще для абітурієнта.

«Чому це потрібно? Тому що зараз в Україні воєнний стан стан, існує заборона перетинати кордон чоловікам призовного віку. І щоб така змога в абітурієнтів європейських ВНЗ була, треба довести, що чоловік підпадає під виняток», — додав адвокат.

Коли абітурієнти вступають до вишів України, вони так само отримують відмітку у центрах комплектування, що в них є відстрочка від служби. Таку ж відмітку отримують і ті, хто навчається за кордоном. За словами юриста, вони однакові. У довідці військовий комісар зазначає про дозвіл на вибуття за кордон тієї чи іншої особи з метою продовження навчання.

Оскільки студентам-чоловікам, які навчаються в українських вишах, але мають такий припис у ВОД, заборонено виїзд за межі території України, то прикордонникам важливо побачити також документи з іноземного вузу з перекладом, які доведуть інспекторові у пункті пропуску, що особа вирушає за межі країни саме з метою продовження/початку навчання у європейському ВНЗ.

thepage