Способи перевірки контрагентів

Дата публікації: ср, 07/10/2019 - 12:21
Разкевич Андрій
Юрист АО "Ювіто Партнерс"

Хоча Господарський кодекс України і визначає підприємницьку діяльність як ризиковану і на власний ризик, ми все одно намагаємось убезпечити себе всіма можливими способами і зменшити ризики. І це логічно, бо помилка може забагато нам коштувати. Проте варто памʼятати, що безпека має проявлятись не тільки в аналізі правових норм і оформленні договорів, а ще й в розумному виборі, з ким саме ці договори укладати. Тож перевірка контрагентів має зайняти важливе місце в вашій господарській діяльності.

Якщо великі компанії зазвичай мають в своєму складі відділи служби безпеки, що аналізують контрагента та радять, які норми доцільно включити до договору (що, правда, іноді значно затягує укладання договору і початок співпраці), малий бізнес часто вирішує такі питання самостійно. Проте наявний в Україні інструментарій дає можливість навіть самостійно провести базовий аналіз потенційного контрагента, вам знадобиться для цього декілька годин часу і доступ до мережі інтернет.

Наразі існують як платні інформаційні системи (типу You Control, ContrAgent:Lig) які за оплату надають розширені можливості, так і безоплатні (типу Opendatabot), які зручно використовувати для систематичного відстежування діяльності контрагентів.

Проте для первинного аналізу потенційного контрагента радимо перевірити особу наступними способами.

1. Перевірка в ЄДР

Базова перевірка, дозволяє зрозуміти, як давно зареєстрована компанія, чи є в неї податковий борг (наявність якого завжди «тривожний дзвіночок»). Також саме тут ви можете перевірити види діяльності компанії, щоб зрозуміти, чи можете ви взагалі укладати з нею певний вид договору. Також, в ЄДР ви зможете побачити, чи має директор, як підписант, повноваження для укладання правочинів і можливі обмеження (саме це нагадає вам запросити у контрагента статут, щоб вивчити повноваження директора).

Не зайвим буде звернути увагу на юридичну адресу і співставити її з фактичною (за необхідності – попросити розʼяснення розбіжностей). 

Додатково через ЄДР ви маєте можливість (щоправда, вже оплатно) промоніторити керівника та засновників на предмет їх участі в інших підприємствах. Завелика кількість таких підприємств має викликати занепокоєння.

2. Швиденька перевірка через Реєстр боржників та сайт ДФС

Тут дізнаємось, чи немає у компанії непогашених заборгованостей, податкового боргу, визначаємо податковий статус як платника податків.

3. Перевірка судових рішень

Для цього використовуємо два ресурси: власне реєстр судових рішень і портал судової влади. Портал покаже справи, щодо яких ще немає судових рішень, проте провадження вже почалося. Зверніть увагу, що перевіряти варто не тільки по коду чи назві компанії. Є сенс перевірити і за даними керівників та засновників, саме це продемонструє наявні кримінальні та адміністративні провадження.

Судові рішення варто піддати ретельному аналізу. З ким суд, суть позовних вимог, підстави задоволення/відмови у задоволенні позову. Все це в комплексі дозволить вам зрозуміти, яку саме господарську діяльність веде компанія.

4. Перевірка по інших реєстрах

Додатково, в залежності від діяльності потенційного контрагента та специфіки господарських операцій перевіряємо реєстр прав на нерухоме майно і реєстр обтяжень на таке майно (тим більше актуально, якщо саме майно є предметом правочину), та реєстри щодо ліцензій (якщо ваш правочин передбачає ліцензування).

5. Додаткова перевірка

За необхідності ви можете запитати у контрагента фінансову звітність за останні декілька років, кількість співробітників та підтвердження матеріальної бази, необхідної для виконання правочину.

Перевірка контрагента може здаватись трохи нудним процесом, проте це не так. Це важливо, оскільки від добропорядності контрагента може залежати і ваша репутація на ринку, і сам правочин. Тож на декілька годин уявіть себе детективом, який розслідує справу, і впевніться у добропорядності вашого потенційного партнера.

відео / фото