«Правки Лозового» для чайників

Семен Ханін
Семен Ханін
Адвокат ЮК «Амбер», к.е.н., заслужений юрист України, член Правління ААУ

 

Цей допис виключно для НЕ юристів!

Для юристів я писав вже раніше, статтю можливо передивитися за посиланням: 

https://www.facebook.com/semen.khanin/posts/pfbid0QFTPLsjSsf6ViaSG3BPVQXhrN2n2d9L2hNEX3QH3mWFP1xA2LYZTjNwJPRnpY961l

Мудрість 1. Чим більше коштів йде на боротьбу з корупцією, тим менше надія її приборкати. Справа у тім, що лікар бореться за ваше здоров’я, але якщо усі здорові, то він сидить на бобах. «Не вірю! Ну не вірю! Паніковський не зобов’язаний вірити…» - скаже читач і буде правий. Але коли перші бульбашки спадуть, то подивіться у чесні очі грантожерів… Не дякуйте…

Мудрість 2. «Правки Лозового» нічого не змінили. Як так скаже читач? Чому стільки галасу тоді? І це питання на 100 очок. Що до змін:

- Справи, по яким відомості про кримінальне правопорушення, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань до 16.03.2018, (до правок Лозового»):

а) Досудове розслідування до дня повідомлення особи про підозру («фактова справа») не мало меж, могло розслідуватися вічно!

б) Досудове розслідування після повідомлення особи про підозру мало бути закінчене протягом 2-ох місяців. У даному випадку строк досудового розслідування могло бути продовжено ПРОКУРОРОМ. При цьому загальний строк досудового розслідування не міг перевищувати 12-ти місяців.

 - Справи, по яким відомості про кримінальне правопорушення, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань після 16.03.2018, (після правок Лозового»):

а) Досудове розслідування до дня повідомлення особи про підозру («фактова справа») не може перевищувати 18-ти місяців, але вказаний строк може бути НЕОДНАРАЗОВО продовжений СЛІДЧИМ СУДДЕЮ на 12-ть місяців. Тобто досудове розслідування в даному випадку також може тривати вічно, але під контролем слідчого судді.

б) Досудове розслідування після повідомлення особи про підозру мало бути закінчене протягом 2-ох місяців. У даному випадку строк досудового розслідування може бути продовжено СЛІДЧИМ СУДДЕЮ. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати 12-ти місяців.

Мудрість 3. Чого волає теля? Їсти просить.

Я не бачив випадку, особливо у антикорупційному правосудді, щоб слідчий суддя відмовлявся продовжувати строки досудового розслідування, як до повідомлення про підозру, так і після. Що ж змінилося, і чому тоді теля волає? Відповідь проста: лінь – двигун прогресу. Навіть така дрібничка, як готувати документи для слідчого судді, виявилась для правоохоронців занадто обтяжливою. І вони почали дурити суди. Десь знаходити «старі» (до 16.03.2018) справи, та «нові», які розслідують зараз, поєднувати зі старими – «об’єднанні провадження». Таким чином вони намагались обдурити КПК та продовжувати нові справи за старими нормами. І певний час так робили навіть по самим резонансним справам. Та Верховний Суд поклав край такому безладдю, натякнув що дурити не можна, та й не треба! «Ой, ай» - заволали звідусіль. «Якщо б ми знали, ми б нікого не дурили». Але час назад не тече. Тому пожурившись на долю було вирішено роздувати вогонь під гаслом «Приберемо правки Лозового, а то всі резонансні справи підуть за російським кораблем».  

Мудрість 4. Якщо лінь та помилки органів досудового розслідування виправляти змінами до законодавства, то замість країни мрій ми збудуємо «будинок терпимості». Але теля просить їсти, та волає. А якщо нудне обличчя,  то грошей ніхто не дасть.