У березні 2024 року в Україні заплановано нову пенсійну реформу. За задумом авторів законопроекту, запропоновані зміни нададуть можливість простішого підрахунку суми пенсії за віком та змінять суму виплат пенсії пенсіонерам у бік збільшення.
Мета реформи – зробити так, щоб кожен пенсіонер отримував щонайменше 50% від своєї зарплати. Але метод отримання цієї суми досить новаторський – 30% за солідарною системою, а решта – з накопичувального рахунку. Є мета плану зрівняти пенсії для тих, хто вийшов на пенсію раніше і тих, хто виходитиме зараз.
Для цього хочуть запровадити бальну систему обчислення пенсії. Для кардинального збільшення пенсії необхідно вийти на трирівневу пенсійну систему, де перший рівень – солідарна пенсія, другий рівень – система пенсійних накопичень та третій рівень – недержавне пенсійне забезпечення.
Бальна система обчислення пенсії – за задумом, це коли людина отримує зарплату і сплачує всі необхідні платежі їй нараховуються бали.
Якщо зарплата така ж як середня по країні – то людина отримує 10 балів, якщо менше бали зменшуються, більше - відповідно збільшуються. Сам принцип коефіцієнта заробітної плати застрахованої особи залишається, тільки тепер буде в іншому вигляді.
Накопичувальна частина наповнюватиметься з таких джерел як ЄСВ та Державний бюджет. Планується перераховувати кошти на персональні накопичувальні пенсійні рахунки, починаючи з 2025 року - 2% надходження (1% з ЄСВ 1% Держбюджету), 2026 - 3%, 2027 і далі - 4%.
Хоча й заявлено про те, що перші 3 роки ЄСВ залишиться незмінним, але можливе збільшення після закінчення цього терміну. Збільшення обов'язкових платежів для роботодавця – це податковий тягар, який він захоче зменшити. Найбільш адекватним методом є зменшення офіційної частини заробітної плати. Але, можливо, будуть якісь інші варіанти. Рахунки можна буде заповідати нащадкам.
Недержавне пенсійне забезпечення – кожна людина може створити власний рахунок, на який зараховуватимуться кошти, які людина може використовувати при виході на пенсію. Таку модель накопичень зараз пропонують страхові компанії. Суть – щомісяця зараховується певна сума, на яку набігають відсотки. Накопичувальні пенсійні рахунки зможуть заповідати нащадкам. Для цього потрібно буде написати заповіт на певних осіб.
У законопроекті "Про накопичувальне пенсійне забезпечення" № 9212 від 17.04.23 зазначено, що накопиченням пенсійних заощаджень зможуть займатися як державна установа, так і приватні. Для них будуть досить жорсткі умови, а саме наявність 2000000000 гривень регулятивного капіталу.
За забезпечення зберігання накопичувальних пенсійних рахунків буде відповідати держава. Буде сформовано новий державний орган, який відповідатиме за зберігання, нарахування, виплати із накопичувального рахунку.
Сама поява нового державного органу – це вже велике навантаження на економіку країни. З одного боку, це створення нових робочих місць, а з іншого, це поява нових корупційних ризиків – у формі закупівлі за завищеними цінами та іншими схемами.
Створення Єдиного Соціального Реєстру - означає, що буде можливість витоку персональних даних. Наприклад, можливі більш персоніфіковані дзвінки з метою шахрайства саме тим пенсіонерам, у кого на пенсійних накопичувальних рахунках будуть більш відчутні суми.
Не до кінця зрозуміло, чи наповнюватимуть накопичувальні пенсійні рахунки тим, хто вже отримує пенсію, чи ні. І якщо будуть то з яких джерел?
Посилання на текст законопроекту: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bill...
Більш детально на відео: