Оплата послуг управителя: що включає та як розраховується?

Дата: 27.11.2024 10:00

Ви коли-небудь замислювалися, чому платіжки за квартиру стають все товщими, а якість життя в будинку залишається на тому ж рівні? Можливо, управитель нашого будинку – це таємний агент, який вміло маскується під звичайну людину. Або ж він просто дуже любить математику і придумує все нові і нові способи обчислення наших платежів.

У цієї публікації ми будемо розбирати, що таке оплата послуги з управління будинками, ії складові та яку інформацію повинен надавати управитель споживачам його послуг.

29. Плата за послугу з управління вноситься щомісяця до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо інший порядок та строки не визначені договором управління. За бажанням співвласника оплата послуги з управління може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.

30. Співвласник не звільняється від обов’язку оплати послуги з управління у разі тимчасової відсутності його та/або членів сім’ї.

31. Ціна послуги з управління визначається за домовленістю сторін, а у разі визначення управителя на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташовані багатоквартирні будинки, або іншим органом - суб’єктом владних повноважень, якому делеговано функції із здійснення управління об’єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання, ефективної експлуатації та необхідного рівня і якості послуг - на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.

32. Ціна послуги з управління встановлюється договором управління з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором управління, та включає:

  • витрати на утримання багатоквартирного будинку, прибудинкової території, поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису;
  • винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.

33. Кошторис враховує обов’язковий перелік робіт (послуг), а також періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території та є невід’ємною частиною договору управління.

34. Під час надання послуги з управління управитель має право здійснювати перерозподіл фактичних витрат у структурі кошторису без зміни загального обсягу таких витрат у межах одного багатоквартирного будинку та без зміни ціни на послугу з управління, визначеної договором управління.

Такий перерозподіл витрат управителем не повинен погіршувати якість надання послуги з управління, зокрема порушувати періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

35. За погодженням співвласників та управителя до договору управління можуть бути включені умови про зміну ціни у порядку та на умовах, визначених відповідним договором управління.

36. У разі ненадання послуги з управління, надання її неналежної якості управитель проводить перерахунок розміру плати за послугу у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

37. Надання пільг та нарахування субсидії на оплату послуги з управління здійснюється відповідно до вимог законодавства.

У разі наявності у співвласника права на пільгу з оплати послуги з управління такий співвласник подає управителю письмову заяву з повідомленням про наявність такого права з наданням копій підтвердних документів.

38. Управитель веде облік доходів та облік витрат окремо за кожним будинком, що перебуває в його управлінні, та забезпечує співвласникам доступ до такої інформації у порядку, визначеному договором управління.

Управитель у порядку та з періодичністю, визначеними договором, та/або на вимогу співвласника надає інформацію про фактичні витрати та виконані (надані) роботи (послуги) з утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території.

39. Управитель звітує щороку перед співвласниками про виконання кошторису та подає співвласникам на погодження новий кошторис у порядку, визначеному договором управління.

І хоча ситуація з оплатою послуг управителя виглядає досить похмурою, не варто опускати руки. Є багато способів вплинути на ситуацію і домогтися того, щоб наші гроші витрачалися раціонально. Головне – не боятися відстоювати свої права і об'єднуватися з іншими мешканцями будинку. Адже разом ми сила!

Корисні посилання:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2866-14#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/417-19#Text

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/712-2018-%D0%BF#Text

Адвокат Вадим Чунжин