Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану (інформація для водіїв та додаток-заява)

Дата: 06.04.2022 11:59

Бронювання військовозобов’язаних — це надання їм відстрочки від мобілізації. У даній статті Мережі правового розвитку зібрано роз’яснення юристів про те, як відбувається бронювання, а також корисні поради та інформаційний додаток щодо цього процесу.

Відповідно до Закону України «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку»бронювання військовозобов’язаних у воєнний час здійснюється за рішенням Мінекономіки з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій, зокрема уповноважених банків, які задовольняють потреби ЗСУ, інших військових формувань, населення.

Бронювання військовозобов’язаних — це надання їм відстрочки від мобілізації. Адже під час ведення військових дій має працювати служба тилу: населення має забезпечуватись всім необхідним для життєдіяльності, а економіка – працювати. Тому представники певних професій мають продовжувати виконувати свої посадові обов’язки, і для цього укладається список тих, хто на найближчі 6 місяців не може бути мобілізованим.

У процесі бронювання юристи радять спиратися на базовий документ — постанову КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» від 03 березня 2022 № 194 (далі — Постанова № 194). В умовах воєнного стану військовозобов’язаних бронюють у порядку, визначеному саме цією Постановою.

Відстежуйте документ у динаміці, адже 7 березня 2022 року Уряд вже вніс зміни до Постанови № 194, визначивши особливості бронювання водіїв*. Правники прогнозують і подальші зміни, адже зараз уряд миттєво реагує на потреби часу.

Хто має право бронювати працівників

Забронювати працівника-військовозобов’язаного мають право органи державної влади, інші державні органи, ОМС підприємства, установи, організації, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування державних органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень). Підстава — стаття 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.

Уряд визначив, що в умовах правового режиму воєнного стану бронювання військовозобов’язаних здійснюється за підприємствами, установами, організаціями, які задовольняють потреби Збройних Сил, інших військових формувань, населення (п. 1 Постанови № 194).

Бронювати працівників можуть і уповноважені банки, що залучаються до роботи (здійснення операцій) в умовах особливого періоду. На них поширюється дія Постанови № 194 (п. 1 Постанови № 194).

Термін бронювання

Термін дії відтермінування не може перевищувати 6 місяців.

Який документ підтверджує бронювання

З метою підтвердження надання відтермінування від призову на військову службу під час мобілізації та воєнного часу орган держвлади видає військовозобов’язаному витяг із наказу Мінекономіки.

Міноборони організує через Генштаб ЗСУ доведення в одноденний термін до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки виписок із наказів Мінекономіки.

Як оформити бронювання

Орган державної влади, інший державний орган подає Міністерству економіки пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних у відповідних сферах управління, галузях національної економіки, на підприємствах, в установах і організаціях та обґрунтування до них. Пропозиції треба попередньо узгодити з Мінборони.

Форму для відомостей про бронювання визначає додаток до Постанови № 194 (див. документ Додаток** наприкінці статті).

Подати пропозиції та обґрунтування можете у друкованій формі та/або в електронній формі (п. 2 Постанови № 194).

Міністерство економіки узагальнює подані пропозиції, протягом одного робочого дня ухвалює відповідне рішення та надсилає його копію Міністерству оборони, а також держоргану, що подав пропозицію. Мінекономіки вкаже в рішення строк дії відстрочки. Максимальна відстрочка — шість місяців. ТЦК дізнається про бронь вже через день. Генштаб передає до ТЦК витяги з наказів Мінекономіки (п. 6 Постанови № 194).

Як підтвердити бронь

Держорган має видати військовозобов’язаному витяг з наказу Міністерства економіки. Цей документ підтверджує відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час (п. 5 Постанови № 194).

У яких випадках бронь анулюють

Відстрочку від призову анулюють у таких випадках:

  1. закінчення строку її дії;
  2. завершення виконання або скасування завдання підприємству щодо задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, населення;
  3. ліквідація органу державної влади, іншого державного органу, підприємства, установи, організації;
  4. звільнення військовозобов’язаного.

У випадках 2-4 цього пункту відстрочку анулюють таким чином: держорган повідомляє про випадок у поданні до Мінекономіки, а міністерство за один день ухвалює відповідне рішення, надсилає його копію держоргану та Міноборони.

*Бронювання військовозобов’язаних водіїв та працівників залізниці

Інакше бронюють водіїв, які:

  • здійснюють перевезення для потреб ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань;
  • здійснюють перевезення медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги;
  • працюють на підприємствах залізничного транспорту і забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці.

У своєму рішенні Мінінфраструктури зазначає строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, який не може перевищувати 6 місяців, що є підставою для спрощення виїзду і в’їзду на територію України вказаних осіб.

Як повідомляє Урядовий портал, автоперевізники, які мають ліцензію на здійснення міжнародних вантажних автомобільних перевезень, можуть подати повідомлення до Мінінфраструктури або обласної, Київської міської військової адміністрації:

  • письмово
    або
  • в електронному варіанті з використанням електронного кабінету перевізника Системи «Шлях» Укртрансбезпеки/ДСБТ (електронний сервіс «Заявка на перетин 18–60»).

Міністерство інфраструктури бере на себе зобов’язання оформляти всі необхідні документи протягом 2 годин з моменту отримання повідомлення від перевізника.

За консультацією щодо питань організації перевезень гуманітарних вантажів через кордон та всередині країни можна звертатися за номером: + 38 (044) 334 43 04.

Звернення щодо бронювання військовозобов’язаних водіїв треба надсилати листом (pdf та word) на електронну адресу: zmiu98916@gmail.com

Такий лист повинен містити наступну інформацію:

  • ПІБ, року народження, посади, військового звання, військово-облікової спеціальності та її номера;
  • найменування та адреси підприємства, установи, організації;
  • назву територіального центру комплектування та соціальної підтримки (за місцем розташування підприємства, установи, організації);
  • назву територіального центру комплектування та соціальної підтримки (за місцем перебування військовозобов’язаного на військовому обліку).

Використані джерела:
https://www.legalaid.gov.ua/publikatsiyi/bronyuvannya-vijskovozobov-yazanyh-pid-chas-voyennogo-stanu/

https://legal100.org.ua/
https://www.kadrovik01.com.ua/article/5040-yak-bronyuvati-pratsvnikv-pd-chas-vyni