Президент Володимир Зеленський підписав закони про податкові та митні стимули для індустріальних парків. Україна отримала потужний інструмент для збереження та розвитку власної промисловості.
Про це написав один зі співавторів законопроєктів народний депутат Дмитро Кисилевський у Фейсбук.
"В Україні зареєстровано 53 індустріальних парки. З них зараз реально працюють 3-4. Бо головне, що робить індустріальний парк привабливим для інвестора, це стимули. З прийняттям цих двох законопроектів (5688 і 5689) і одного перед цим минулого року (4416-1) ми сформували пакет базового законодавства по індустріальним паркам, застосування якого дозволить вирішити 3 важливі проблеми промислового інвестора: земля, підключення до мереж, вартість основного виробничого обладнання" - зазначив Кисилевський.
За словами нардепа, тепер індустріальний парк в Україні - не порожня юридична оболонка, а ділянка землі промислового призначнння, до якої за рахунок держави або місцевої влади підведені дороги і мережі, на цій території діє пільговий податковий і митний режим. А найбільш просунуті парки ще й запропонують готове виробниче приміщення. Такі об'єкти вже з'являються в Україні. Відповідно тепер можна запропонувати інвестору бодай щось співставне з тим, що пропонують сусідні країни.
Багато великих громад і практично кожна ОДА вже знайшли територію, до якої потенційно готові підвести необхідні комунікації: дороги, електроенергію, газ і воду, громадський транспорт та інше. Головний інтерес місцевої влади - створення нових робочих місць з подальшою сплатою податку на доходи фізичних осіб. Це одне з головних джерел наповнення місцевих бюджетів.
Керуючі компанії багатьох індустріальних парків зараз активно оновлюють концепції та проектну документацію. Важливо, щоб вони почали будівництво промислових приміщень. Як релоковані підприємства, так і великі інвестори, чекають від індустріального парку не порожнього поля з дорогою поруч, а готового рішення для розміщення заводу або логістичного центру.
Згідно з щойно підписаними законами, резиденти індустріальних парків отримають державне стммулювання, зокрема:
- Звільнення від імпортного ПДВ і мита на обладнання за переліком кодів УКТЗЕД.
- Звільнення від податку на прибуток на 10 років за переліком видів діяльності.
- Право органів місцевого самоврядування надавати пільги по місцевим податкам.
Разом зі стимулами є і запобіжники від можливих зловживань:
- Ввезене обладнання має використовуватись виключно в межах ІП без права надання в оренду, лізинг чи передачу в користування на будь-яких інших умовах терміном 5 років;
- Звільнення від податку на прибуток дозволяється за умови реінвестування частини прибутку, еквівалентної розміру податку на прибуток; не можна нараховувати і виплачувати дивіденди.
- Окрема юридична особа, яка фізично і юридично знаходиться всередині парку.
За умов війни важлива роль індустріальних парків: створення умов для релокації промислових підприємств зі східних областей. Нові податкові та митні стимули здатні створити гідну альтернативу для бізнесу, який планував перенести виробничі потужності за межі України.
" Насамперед, індустріальні парки - довгостроковий інструмент економічного розвитку. Досвід наших сусідів - Туреччини, Угорщини, Польщі та багатьох інших країн - вказує, що вже за кілька років ІП будуть генерувати левову частку промислового виробництва. А війна лише підсилює актуальність непростого завдання: створення нових робочих місць та збереження існуючих у переробній промисловості, на заводах, які виробляють продукцію з високою доданою вартістю. Лише економічно стійка Україна буде здатна перемогти у нинішній битві на виснаження. Зрештою, лише економічно сильна Україна буде потрібна нашим європейським партнерам як новий член ЄС" - зауважив Дмитро Кисилевський.