Реєстр російських воєнних злочинців: перевірити відповідні дані фізичних осіб тепер можна в YouControl

Дата: 09.06.2023 19:12

Аналітична система YouControl додала новий блок для перевірки фізичних осіб – "Російські воєнні злочинці" (Russian War Criminals). 

Russian War Criminals – це спільний проєкт журналістів Слідство.Інфо та активістів Антикорупційного штабу, в якому зібрано понад 170 тис профілів військових рф, зокрема, дані військових російської армії, ідентифікованих осіб полонених росіян та вбитих під час війни в Україні громадян рф.

Зазначається, що російських солдатів у реєстрі ідентифікують за допомогою відкритих джерел: списків Центру оборонних стратегій та ГУР, бази даних "Ищи своих", соцмереж та журналістських розслідувань. 

База була створена в травні 2022 року з метою ідентифікації усіх військовослужбовців рф, які беруть безпосередню участь або причетні до війни росії проти України. Одним із ключових завдань проєкту є допомога у збиранні доказів злочинів конкретних осіб під час військових дій – для подальшого використання українськими й міжнародними слідчими та надання цих доказів в українських судах та у Міжнародному кримінальному суді (Гаага, Нідерланди).

Як знайти дані в базі системи YouControl

Дані з реєстру "Російські воєнні злочинці" в системі YouControl  знаходяться в модулі “Перевірка фізичних осіб” в лівому боковому меню “Медіа”. Наприклад, при перевірці  підполковника поліцейського спецпідрозділу СОБР Росгвардії по Кемеровській області Дмитра Астахова, YouControl покаже два результати. Перший – ПІБ особи, коли ім’я та прізвище повністю збігається при перекладі з російської мови на українську, оскільки при пошуці в базі даних Russian War Criminals прізвище, ім’я та по-батькові особи потрібно вказувати тільки російською мовою. Другий – схоже ПІБ, коли немає впевненості в перекладі російського ПІБ та/або часткового збігу з ПІБ із запиту.  

1

У досьє можна побачити звання та приналежність до військової частини, а також статус воєнного злочинця:

  • мертвий
  • у полоні
  • підозрюваний
  • проводиться розслідування
  • ідентифікований
  • причетний.

Для чого цей реєстр та яка з нього користь?

Як зазначають в Youcontrol отримання додаткової інформації з публічних інформаційних ресурсів контролюючих (державних) органів та приватних організацій, таких як онлайн-реєстр "Російські воєнні злочинці" – важливий крок для аналізу схем запобігання та протидії легалізації (відмивання) коштів, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

До того ж, згідно з положеннями постанови Правління НБУ від 19.05.2020 № 65, отримання додаткової інформації щодо контрагента шляхом пошуку інформації про нього у відкритих джерелах (наприклад, офіційних джерелах, публічних реєстрах, вебсайтах авторитетних видань), є одним із необхідних заходів належної перевірки контрагента.

Використання та аналіз додаткової інформації про контрагента, включаючи інформацію з онлайн-реєстру "Російські воєнні злочинці", сприяє ефективному контролю, забезпеченню безпеки та ефективному управлінню ризиками у сфері фінансів, тероризму та поширення зброї масового знищення. 

Крім того, нещодавно YouControl долучився також до створення інструменту моніторингу конфіскації активів агресора