29 липня набув чинності Закон, яким передбачено право вагітної жінки самостійно визначати діапазон своєї декретної відпустки.
Юридичний порадник для ВПО нагадує!
Законодавець передбачив, що за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів.
Тобто, при доброму самопочутті, жінка може продовжувати працювати практично до самих пологів, а невикористані дні перенести на період після народження малюка.
Загальна ж тривалість відпустки залишилася незмінною - 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів).
Та, на жаль, право не завжди означає реальну можливість.
Лише з 10 листопада 2023 р, дня набрання чинності наказом МОЗ №1810 від 18.10.2023 р., з'явилася практична можливість оформити декретну відпустку тоді, коли сама цього хочеш / потребуєш.
Як це зробити?
Під час першого візиту до лікаря після початку 30 тижня вагітності жінці потрібно подати заяву лікареві, який веде її вагітність, та зазначити в ній дату, з якої має бути сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність - так званий лікарняний у зв'язку з вагітністю та пологами.
Жінки, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, подають таку заяву після 27 тижня вагітності.
Якщо ж пологи відбудуться до зазначеної в заяві дати, то лікарняний буде сформований з дати пологів.
Додатково звертаємо Вашу увагу, що самостійне визначення початку декретної відпустки не вплине на розмір допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.