Суд у Великобританії визнав рішення Гаазького арбітражу щодо компенсації Нафтогазу $5 млрд за захоплені активи в Криму

Дата: 19.12.2023 18:25

НАК "Нафтогаз України" та ще п’ять компаній Групи Нафтогаз отримали наказ Високого суду юстиції Англії та Уельсу про визнання арбітражного рішення щодо відшкодування Нафтогазу збитків (з відсотками) у розмірі 5 млрд доларів США.

Наказ винесений судом 5 грудня 2023 року, повідомили в НАК "Нафтогаз України".

Остаточне рішення ухвалив Арбітражний суд при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі 12 квітня 2023 року у справі про компенсацію росією збитків, завданих незаконним захопленням росією активів Групи Нафтогаз в АР Крим в 2014 році.  

"Група Нафтогаз стала на крок ближче до відновлення справедливості. Британський суд визнав нещодавнє арбітражне рішення про компенсацію Нафтогазу збитків розміром 5 млрд доларів США за захоплені росією активи Групи в Криму. Оскільки агресор добровільно не сплатив кошти, передбачені гаазьким рішенням, ми продовжуємо використовувати всі доступні механізми для стягнення цих коштів у цільових юрисдикціях, де є російські активи", — зазначив очільник Групи Нафтогаз Олексій Чернишов.

У Нафтогазі зазначили, що також працюють над отриманням підтвердження та примусовим виконанням арбітражного рішення у США та інших цільових юрисдикціях. Росія повинна постати перед Окружним судом США Округу Колумбія 23 лютого 2024 року після вручення повістки через дипломатичні канали. 

Відсотки, передбачені за несплату коштів відповідно до арбітражного рішення, продовжують нараховуватись до повної виплати компенсації за рішенням суду.

У НАК нагадали, що12 квітня 2023 року Арбітражний трибунал при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі зобов’язав росію сплатити $5 млрд компенсації за збитки, завдані захопленням активів компаній Групи Нафтогаз в Криму у 2014 році.  Арбітражне рішення було винесено після слухань щодо визначення суми компенсації, які завершилися в березні 2022 року на тлі повномасштабного вторгнення росії в Україну.

У жовтні 2016 року Нафтогаз та шість інших компаній Групи Нафтогаз ініціювали арбітражне провадження (справа PCA № 2017-16) проти російської федерації на підставі Угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом російської федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій, також відомої як українсько-російська Угода про захист інвестицій.

Нафтогаз просив Арбітражний трибунал зобов’язати росію виплатити компенсацію за порушення Угоди про захист інвестицій, зокрема за незаконну експропріацію стратегічно важливих енергетичних інвестицій Нафтогазу, що стали однією з основних мішеней російської федерації у Криму у 2014 році.

Усні слухання щодо юрисдикції та відповідальності відбулися в Палаці миру в Гаазі в травні 2018 року. У лютому 2019 року Арбітражний суд виніс рішення на користь Нафтогазу. Арбітражний суд підтвердив свою юрисдикцію щодо розгляду справи та встановив, що росія порушила свої зобов’язання за Угодою про захист інвестицій шляхом незаконної експропріації інвестицій Нафтогазу в Криму. Тож другий етап арбітражного провадження передбачав визначення розміру суми компенсації за збитки, понесені Групою Нафтогаз.  У липні 2022 року Гаазький апеляційний суд підтвердив юрисдикцію Арбітражного суду у цій справі.