трудовий договір

Чи повинен роботодавець при звільненні працівника подавати до ДПС Повідомлення про припинення трудового договору?

Дата: 10.01.2025 09:57

Запитання:

При оформленні трудових відносин зі знов прийнятим робітником звернула увагу, що в постанові Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413 з'явилася нова форма, а саме «Повідомлення про припинення трудового договору», яку роботодавець зобов'язаний подавати до територіальних органів Державної податкової служби.

Чи повинен роботодавець тепер при звільненні кожного працівника подавати до ДПС зазначене Повідомлення про припинення трудового договору?

Відповідь:

Межі втручання суду при укладанні трудового договору (контракту)

Дата: 30.12.2024 11:11

Межі втручання суду при укладанні трудового договору (контракту), якщо відсутня обопільна згода щодо його умов між працівником та роботодавцем

15 жовтня 2024 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 754/13969/23, провадження № 61-5286св24 (ЄДРСРУ № 122333130) досліджував питання щодо особливостей укладання трудового договору (контракту), якщо відсутня обопільна згода щодо його умов між працівником та роботодавцем.

Призупинення трудового договору з посадовою особою місцевого самоврядування, яка обіймає виборну посаду

Дата: 24.12.2024 09:49

Питання:

Чи можна призупинити дію трудового договору з посадовою особою місцевого самоврядування, яка обіймає виборну посаду?

Відповідь:

Призупинення дії трудового договору можливе лише за умови, що це не суперечить чинному законодавству. Відповідно до чинного законодавства України, призупинення дії трудового договору не застосовується до посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади. Зокрема, це стосується: сільських, селищних, міських голів, їхніх заступників, секретарів рад тощо.

Скорочення чисельності або штату працівників, як підстава для розірвання трудового договору

Дата: 24.09.2024 16:25

Скорочення чисельності або штату працівників допускається виключно у разі наявності змін в організації виробництва і праці (наприклад, вдосконалення, покращення процесу виробництва, зменшення обсягу виробництва продукції, перепрофілювання підприємства, установи, організації тощо).

Відповідно до норм Господарського кодексу України (ч. 3 ст. 64), виключно підприємство визначає організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Трудовий договір - впевненість і безпека на роботі

Дата: 22.07.2024 13:29

Кожен громадянин України має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Працівники реалізують своє право на працю шляхом укладення трудового договору, який є базовою формою виникнення трудових правовідносин.

Трудові відносини з працівником починаються з прийняття його на роботу та оформлення трудового договору.

Звільнення з ініціативи працівника: чи потрібна причина для розірвання трудових відносин?

Дата: 08.07.2024 11:04

Однією з підстав припинення трудових відносин є розірвання трудового договору з ініціативи працівника або, розмовно, звільнення за власним бажанням.

Чи потрібна причина для такого звільнення розповідає Юридичний порадник для ВПО.

Якою має бути форма трудового договору в умовах воєнного стану?

Дата: 15.04.2024 13:49

За загальним правилом трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Статтею 24 КЗпП України визначено категорію осіб та обов'язкові випадки укладення трудового договору в письмовій формі.

Разом з тим, згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.

Призупинення дії трудового договору - роз'яснення Держпраці

Дата: 12.02.2024 10:06

Трудові відносини в умовах воєнного стану, в першу чергу,  регулюються Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року №2136.
Право на працю – одне з основних прав громадян в умовах воєнного стану, саме тому багато звернень громадян стосується питання призупинення дії трудового договору.

Яка допустима кількість договорів із нефіксованим робочим часом

Дата: 25.01.2024 09:54

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом не встановлює конкретний час виконання працівником роботи, передбаченої трудовим договором (ст. 211 КЗпП).

Обов’язок виконувати роботу виникає у працівника лише тоді, коли її надав роботодавець, без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно.

Підписка на трудовий договір