Особа, якій завдано збитків, має право на їх відшкодування в повному обсязі, якщо інше не передбачено законом або договором. Однак, що робити українцям, чиє майно постраждало в наслідок воєнних дій, окупації, обстрілів ворогом тощо?
Чи винна щось Україна своїм громадянам через цю війну? Про судову практику розповідає "Адвокат права".
Фабула справи:
Позивач вказував, що внаслідок артилерійських обстрілів 27 лютого 2022 року його будинок був повністю зруйнований та не є придатним для подальшого використання для проживання. Через руйнування будинку, руйнування інфраструктури смт Гостомель, яке опинилося в зоні військових дій, у тому числі газо-, водо- та електропостачання, він не в змозі користуватися своїм будинком та майном. Вважав, що в результаті артилерійських обстрілів під час військового вторгнення рф на територію України, зокрема у смт Гостомель, яке перебувало під окупацією російських військових до 02 квітня 2022 року, йому було спричинено майнову та моральну шкоду, обов'язок із відшкодування якої в повному обсязі лежить на Державі Україна та рф.
Що зазначили суди?
1. Судом першої інстанції враховано, що доводи позивача щодо порушення з боку України її позитивних обов’язків, що проявилося в бездіяльності із забезпечення безпеки життя та майна позивача внаслідок збройної агресії рф, не підтверджено належними та допустимими доказами, а тому відмовив у задоволенні позову в частині вимог про стягнення з Держави Україна.
2. Апеляційний суд також вніс свої певні корективи.
Позивач оскаржив у касаційному порядку судові рішення в частині відмови у задоволенні його вимоги стягнення з Держави Україна на його користь відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок невиконання Україною позитивних зобов’язань щодо забезпечення права власності, в розмірі 100 000 грн.
Позиція Верховного суду.
ВС вказав, що Держава Україна не несе відповідальності за майнову та моральну шкоду, завдану власнику нерухомого майна внаслідок збройної агресії рф, якщо вона належним чином виконала свої позитивні обов’язки щодо захисту права власності.
22 травня 2023 року набрав чинності відповідний Закон, який визначає перелік отримувачів компенсації за знищене та пошкоджене житло, види, механізм оцінки втрат і порядок ухвалення рішення про надання коштів.
Наявність затверджених державою нормативно-правових актів, які встановлюють механізм компенсації за пошкоджене чи знищене майно внаслідок збройної агресії, та можливість звернення за такою компенсацією свідчать про виконання Державою своїх зобов'язань.