На вимогу працівника поліції водій повинен дати можливість оглянути транспортний засіб, але відповідно до законодавства та за наявності на те законних підстав (підпункт «в» пункту 2.4 ПДР України).
Доречно наголосити, Закон України «Про Національну поліцію» встановлює додаткову форму огляду – «поверхневу перевірку», якій також піддаються транспортні засоби.
Поверхневу перевірку транспортного засобу поліцейський може здійснювати у трьох, передбачених Законом, випадках:
- якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
- якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;
- якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.
Вимагайте від поліцейського обґрунтування необхідності здійснення поверхневої перевірки.
Поверхнева перевірка транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду салону чи багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону. Тобто водій повинен самостійно показати поліцейському вміст транспортного засобу.
Поліцейський може лише спостерігати ззовні автомобіля за діями водія та речами, ні до чого не торкаючись руками!
Обов’язково уточнюйте у поліцейського, що саме він має намір провести – поверхневу перевірку чи огляд. Оскільки поверхнева перевірка та огляд є заходами, що обмежують права громадян, то працівник поліції зобов’язаний проінформувати водія з приводу підстав їх проведення, а також повідомити водію його права при здійсненні цих дій.
Законом України «Про Національну поліцію» і ПДР України НЕ передбачено наявність свідків при проведенні огляду. Проте в бланку акту (протоколу) огляду передбачено наявність двох свідків. Однак, найкращим вашим свідком у цій ситуації буде зроблений вами відеозапис. За результатами огляду обов’язково складається акт (протокол), один екземпляр якого ви маєте отримати.
Але, якщо це «поверхнева перевірка», межу між якою відрізнити в цьому випадку складно, протокол не складається, такі дії, на жаль, жодним чином не фіксуються.
При огляді завжди слідкуйте за поліцейським і його рухами, щоб не дозволити щось незаконне підкинути. Якщо є з вами пасажири, обов’язково беріть їх з собою на огляд вмісту автомобіля, щоб вони слідкували за поліцією.
Адвокат права