Відкриття ринку нерухомості під час воєнного стану: ринок відкрито але з певними особливостями та обмеженнями

Дата: 28.04.2022 19:54

Ринок нерухомості відкрито але з певними особливостями та обмеженнями.

Далі про головне.

Кабінет Міністрів України затвердив Постанову від 19 квітня 2022 р. № 480 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану», якою вніс зміни щодо роботи нотаріату в умовах воєнного стану.

З текстом постанови можна ознайомитися на сайті Кабінету Міністрів України з посиланням - https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-deyakih-postanov-kabinetu-ministriv-ukrayini-480-190422

Текст змін трохи складний для сприйняття, але як і попередній, за мету ставить захист прав від несанкціонованих дій, як і на можливих тимчасово окупованих територіях так і від нотаріусів та державних реєстраторів, які за часи роботи втратили довіру та репутацію.

1. Нотаріуси отримають доступ к ДРРП, але не всі.

Ми пам’ятаємо, які суперечки відбувалися навколо тематики, яких нотаріусів маємо підключити до роботи з реєстрами нерухомості, та яке обурення нотаріальної спільноти визвала пропозиція щодо підключення за принципом реального нотаріального стажу не менше 10 або 20 років роботи.

Кабмін визначився з критеріями та вони такі:

  • нотаріус не вчиняв виконавчі написи за кредитними договорами, які не є нотаріально посвідченими після листопада 2017 року ( визначитися з цим фактором по деяким регіонам буду в край важко та якщо пам’ятаєте в осені ми писали про позицію ВС України щодо цього питання).


Доречи цей критерій стане основним та визначальним в процедурі отримання доступу;

  • Міністерством Юстиції не приймалися рішення щодо блокування, анулювання доступу до Державного Реєстру речових прав та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

 

  • не вчиняли нотаріальних дій від імені фізичних осіб, які в момент вчинення перебували за межами України та після введення в країні воєнного стану не вчиняли дії з нерухомістю.


Перевірка відповідності критеріям покладено на територіальні органи МЮ та звісно остаточне право визначення – за міністерством.


Простою мовою, протягом тижня, з моменту публікації постанови, ми отримаємо повноцінно функціонуючий Державний реєстр речових прав та Єдиний державний реєстр юридичних осіб на більшості території країни.


2. До заборонених нотаріальних дії за версією кабміну, віднесено:

  • посвідчення договорів відчуження нерухомого майна до спливу одного місяця з дня державної реєстрації права.


Виключенням залишається лише набуття в порядку спадкування;

  • посвідчення договорів цінного майна (нерухоме майно, цінні папери, корпоративні права, укладання договорів довірчої власності, іпотеки ) – на підставі довіреності.


Ця частина змін зрозуміла, в умовах воєнного стану, але водночас створю надмірний тягар, для тієї частини жіночого населення, яка зараз знаходиться за кордоном.

Одним із варіантів залишається внесення змін до ст.38 Закону України « Про нотаріат» та надання консульським установам повноваження щодо посвідчення саме довіреностей на розпорядження ціннім майном.

3. Місцем посвідчення договорів щодо відчуження майна ( іпотеки, довірчої власності) стає лише місцезнаходження такого майна та єдиним виключенням залишається нерухоме майно м. Києва та Київської області.

В цьому випадку урядовці прописали можливість посвідчення таких договорів, у відповідності до ст. 55 Закону « Про нотаріат», тобто за місцезнаходженням юридичної особи або місцем реєстрації проживання фізичної особи (сторони договору).


4. Доступ до обох реєстрів ( ДРРП та ЄДР), будуть мати як державні реєстратори, які знаходяться у трудових відносинах з суб’єктом держаної реєстрації, звісно нотаріуси та державні та приватні виконавці, відповідно до створеного переліку. Координатором переліку та ініціатором підключення через ДП « НАІС» , як написали вище є Міністерство Юстиції.

ProВласність