Вручення повісток під час дії воєнного стану: алгоритм дій та все, що потрібно знати про процедуру

Дата: 26.07.2022 09:02

Чинне національне законодавство з питань вручення повісток має деякі недосконалості щодо порядку та способу вручення повісток, що є підставою виникнення плутанини та суперечностей при спробі вручення призивним чи військовозобов’язаним особам повісток. Наразі трапляються випадки вручення повісток в будь-яких місцях нашої країни особам, що не мають бойового досвіду або за станом здоров’я чи інших обставин не можуть проходити службу.

У зв'язку з чим ми підготовили аналітику щодо видів повісток, порядку та способу вручення, уповноважених осіб на це, та відповідальності.

Види повісток

Помилковою є думка про те, що вручення повістки це обов’язково означає призив, оскільки існує чотири види повісток, що можуть бути вручені:

  • Повістка про уточнення особистих даних зобов’язує особу з’явилась до територіального центру комплектування для співбесіди щодо встановлення (уточнення) особистих відомостей: сімейний стан, наявність дітей або недієздатних осіб, що знаходяться на утриманні особи, інформації про працевлаштування тощо. На підставі уточнених даних та/або співбесіди центри встановлюють придатність до військової служби або наявність підстав для відстрочки звільнення від служби за наявністю дітей, звільнення від призову через захворювання, що унеможливлює проходження служби.
  • Повістка про проходження військово-лікарської комісії зобов’язує особу з’явилась для проходження медичного обстеження. Результати медогляду вносяться до картки дослідження військовозобов’язаного та встановлюють придатність чи непридатність особи до військової служби.
  • Повістка-призов на строкову військову службу зобов’язує особу прибути до призивної дільниці з особистими речами у строк, вказаний в повістці. Така повістка вручається на підставі попередньо встановлених особистих даних та даних про придатність до військової служби.
  • Мобілізаційне розпорядження вручається особі, яка за станом здоров’я придатна до проходження служби та щодо якої відсутні підстави для звільнення або відстрочки від служби, із зазначенням про обов'язок особи з'явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин.

Враховуючи оголошення загальної мобілізації, саме останній вид повісток (мобілізаційне розпорядження) вручається наразі особам, за умови обов’язкового попереднього встановлення особистості та за відсутності підстав, що виключають придатність особи до військової служби.

Військовозобов’язаному, який пройшов медичний огляд і був визнаний придатним до військової служби, мобілізаційне розпорядження вклеюють у військовий квиток, що автоматично вважається належним повідомленням такої особи про призов.

Місце, де може бути вручена повістка

Чинним законодавством не визначено будь-яких вимог до місця вручення призивній особі повістки, не передбачено де саме  має відбуватися таке вручення та не встановлено переліку таких місць.

Отже є цілком можливе та не є порушенням законодавства вручення повістки в громадських закладах, магазинах та ресторанах, на роботі, на блокпостах чи просто на вулиці.

Єдиною вимогою в такому випадку є попереднє встановлення особи на підставі документів, що її посвідчують. Такими документами є паспорт громадянина України, закордонний паспорт, посвідчення водія, посвідчення моряка або члена екіпажу. 

При цьому не всі уповноважені особи мають право вимагати посвідчуючи документи, зокрема, лише працівники поліції та територіального центру комплектування, однак, на час воєнного стану, громадяни зобов’язані мати при собі паспорт громадянина України.

Уповноважені особи на вручення повісток

Вручати повістки уповноважені: посадові особи територіального центру комплектування та соціальної підтримки, представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, керівники навчальних закладів, роботодавці.

Щоб пересвідчитись у тому, що повістку вручає уповноважена на це особа, необхідно запитати посвідчення або наказ, які можуть підтвердити належність особи до вказаних вище органів та установ.

Спосіб вручення повістки

Зверніть увагу, уповноважені особи мають право лише вручати повістки, а не виписувати їх на місці вручення.

Внесення особистих даних про особу в момент вручення такої повістки є протиправним, оскільки такі дані мають бути попередньо заповнені та підписані у військкоматі до вручення. Це означає, що на момент вручення, повістка має містити не тільки підпис керівника військомату та печатку, а й обов’язково має бути заповнена, тобто містити особисті дані особи, якій вручається така повістка.

Повістка вручається особисто під розписку. Розписка є корінцем (другою частиною аркуша) повістки.

У разі не підписання такого корінця особою або у випадку отримання повістки родичами призивної особи, за відсутності самої особи, обов’язку з’явитися до військкомату не виникає.

Після отримання повістки (перед підписанням розписки про її вручення) особі, які вручається повістка, варто перевірити правильність заповнення повістки.

У повістці будь-якого виду має бути зазначено: ПІБ, рік народження та адреса призовника; вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до терцентру комплектування, призов на військову службу); дата, час та адреса місця, до якого треба прибути; назва органу, печатка, підпис, ПІБ керівника терцентру комплектування; перелік документів (або особистих речей), які потрібно мати із собою.

У разі виявлення помилок у пред’явленій для вручення повістки, або якщо таку повістку вручає не уповноважена на те особа, або якщо повістка взагалі не заповнена, особа має право відмовитись від її отримання. Форма повістки не містить окремого рядка в якому можна зазначити, що вона складена з порушенням, проте такі зауваження можна вказати на зворотному боці документа.  

У випадку заповнення порожньої повістки з підписом та печаткою  керівника терцентру комплектування безпосередньо в момент її вручення, такі дії слід фіксувати на відео, оскільки такий факт в подальшому, при оскарженні повістки, буде важко довести за допомогою будь-яких інших даних.

Відмова від отримання повістки

У випадку відмови від отримання повістки уповноваженими особами складається акт про відмову від отримання в присутності свідків. Роль свідків в такому випадку – підтвердження підстави відмови призовника від отримання повістки.

Такий акт надалі має бути направлений до терцентру комплектування, а в подальшому - до правоохоронного органу для вирішення питання про притягнення особи до відповідальності за ухилення від військової служби.

Відповідальність

Призив на службу відбувається на підставі наказу, про це в повістці обов’язково має бути зазначено у вигляді «наказую прибути до…», а в повістках про уточнення даних або проходження медичного обстеження зазначається «пропоную прибути до …».

В разі неявки особи, якій вручено повістку з формулюванням виклику у вигляді пропозиції прибути для уточнення даних або проходження медичного обстеження, на неї може бути покладена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 1700-3400 гривень.

В разі неявки особи, якій вручено повістку з наказом прибути до призивано дільниці з особистими речами та документами для відправлення на військову службу, на неї можу бути покладена кримінальна відповідальність, у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

Юридична фірма «Місечко та Партнери»