Виїхали за системою "Шлях" і не повернулися: чи є підстави штрафувати людей?

Дата: 06.07.2023 10:48

Від початку повномасштабної війни через систему "Шлях" з України виїхали й не повернулися тисячі військовозобов'язаних. Найчастіше вони перетинали державний кордон під виглядом волонтерів або водіїв.

Жодної відповідальності за неповернення в Україну тих, хто виїхав, немає. Але за словами юристів, це ще не означає, що в такому разі українців не зможуть притягнути до відповідальності.

"Притягнути особу зможуть за іншими підставами — якщо органи досудового розслідування доведуть, що є прямі докази вчинення правопорушення, а також мотив ухилитися. Зокрема, якщо людина, яка отримала повістку в армію, виїхала після проходження військово-лікарської комісії, на неї може очікувати ст. 336 Кримінального кодексу України "Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації осіб з числа резервістів в особливий період", — говорить адвокат Ясько Ігор, керуючий партнер ЮК Winner.

Якщо людина порушить терміни перебування за кордоном, то їй просто скасують дозвіл на виїзд за межі України, але це не змусить її повернутися. Ба більше, якщо законодавці введуть покарання для військовозобов'язаних, які не повернулися (як планували в законопроєкті № 7265, який було знято з розгляду), то це точно не посприяє їхньому поверненню, адже понести відповідальність вони зможуть якраз після свого повернення в країну.

"Відповідно, якщо держава хоче заохотити повернення тимчасових емігрантів додому після закінчення воєнного стану, їхнє переслідування змусить чоловіків та їхні сім'ї прибрати з роздумів слово "тимчасово", і Україна втрачатиме людей", — вважає Ігор Ясько.

Джерело