Як встановити інвалідність (пройти оцінювання повсякденного функціонування) у 2025 році: покрокова інструкція

Дата: 17.01.2025 20:32

З 1 січня 2025 року почала діяти нова система оцінювання повсякденного функціонування експертними командами (ЕК). Як пройти оцінювання в новій системі?

Ключові етапи шляху пацієнта:

  • Звернення до лікуючого лікаря (первинної чи спеціалізованої медичної допомоги).

Лікар оцінює стан вашого здоров'я, проводить необхідні обстеження та, за потреби, формує направлення на оцінювання.

Основні цілі направлення на оцінювання:

  1. Встановлення інвалідності – визначення групи інвалідності відповідно до обмежень функціональних можливостей.
  2. Зміна причини інвалідності – у випадках, коли необхідно переглянути причину, внаслідок якої настала інвалідність.
  3. Закінчення строку інвалідності – проведення повторного оцінювання після завершення строку, на який було призначено інвалідність.
  4. Повторне оцінювання через зміну стану здоров’я – якщо стан здоров'я змінився раніше запланованого раніше наступного повторного оцінювання. 
  5. Оновлення рекомендацій індивідуальної програми реабілітації – коригування заходів реабілітації на основі оновлених даних про стан пацієнта.
  6. Встановлення ступеню втрати професійної працездатності – визначення відсотків втрати професійної працездатності, що перешкоджає виконувати трудові обов’язки після отримання травм чи захворювань.
  7. Продовження тимчасової непрацездатності – оцінювання необхідності продовження строку тимчасової непрацездатності після 120 днів безперервної або 150 днів протягом року тимчасової непрацездатності.
  8. Визначення медичних показань та протипоказань для забезпечення автомобілем чи електроскутером – включає оцінку потреби та можливості керування транспортним засобом, у разі функціонального обмеження ходи та пересування.
  9. Встановлення причинного зв’язку смерті з професійним захворюванням, трудовим каліцтвом або іншими ушкодженнями здоров’я.
  10. Визначення потреби в догляді та соціальних послугах – оцінка ступеня залежності пацієнта від сторонньої постійної допомоги.
  11. Призначення допоміжних засобів реабілітації (технічних та інших засобів реабілітації) та/або медичних виробів, необхідних для компенсації чи відновлення функцій.
  12. Встановлення зв’язку інвалідності з хворобами, перенесеними у дитинстві для отримання гарантованих соціальних гарантій батьками, які доглядали дитину з інвалідністю. 
  • Підготовка документів.

Вам знадобляться:

  • паспорт, РНОКПП (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності);
  • медичні документи, що підтверджують діагноз та в яких відображено актуальний стан здоров'я, зокрема документи про раніше встановлену інвалідність;
  • документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності); 
  • інші документи за потреби.

Більш детально у інфографіці МОЗ:

12345678910