Заборгованість держави перед банками за програмою “5-7-9%” досягла критичних значень

Дата: 30.12.2022 18:48

В умовах воєнного часу банківський сектор суттєво скоротив свої програми клієнтського кредитування, однак фінустанови, як і раніше, продовжують обслуговувати позики, видані в рамках державних кредитних програм, таких як «5-7-9%». Проте борг держави перед комерційними банками вже досяг вражаючих значень.

Так, станом на кінець року заборгованість становила 2,6 млрд грн. Про це йдеться у звіті НБУ, повыдомляє psm7.com .

Експерти регулятора нагадали, що запуск «Доступні кредити 5-7-9%» у лютому 2020 року мав розширити сферу інвестиційного кредитування. Проте практично одразу напрямок програми змінився на антикризову підтримку бізнесу.

Очікується, що й наступного року цей проект залишиться серед основних джерел фінансової підтримки українського підприємництва в особливий період. У звіті йдеться про те, що в період дії програми до неї додавалися додаткові напрямки. Наприклад, підтримка посівної кампанії та надання кредитів для подолання наслідків агресії під 0%.

Пізніше з’явилася можливість кредитуватися для закупівлі виробничого устаткування, знищеного під час боїв, під 9% річних. Однак НБУ відзначає дедалі більшу частку непрацюючих кредитів. Якщо до лютого вона не перевищувала 1%, то до кінця листопада сягнула вже 8%.

«Цього року замість запланованих 3 млрд грн необхідно сплатити понад 9 млрд грн. Ці витрати передбачені у бюджеті, але їх здійснюють із затримкою. … Борг стримує банки від подальшого використання програми», – зазначили у НБУ.