Заборона на виїзд за кордон в умовах воєнного стану: корупційні схеми та ризики від НАЗК та коментар адвоката

Дата: 22.02.2024 10:31

Типові корупційні та інші ризики у процедурах перетинання державного кордону військовозобов’язаними чоловіками у віці від 18 до 60 років від НАЗК.

РИЗИК 1

Зловживання службовим становищем, вимагання та отримання посадовими особами Мінінфраструктури або обласних військових адміністрацій неправомірної вигоди при прийнятті рішення про виїзд за межі України таких військовозобов’язаних осіб як водії гуманітарних та інших вантажів, із застосуванням інформаційної системи «Шлях»20 або прийняття таких рішень в умовах конфлікту інтересів.

Зловживання особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, своїми повноваженнями або вчинення в умовах реального конфлікту інтересів дій з метою сприяти військовозобов’язаним чоловікам у виїзді за межі України за схемою водія гуманітарних вантажів.

Одержання неправомірної вигоди посадовою особою благодійного фонду, громадської організації, іншої юридичної особи приватного права за сприяння військовозобов’язаному чоловіку в «підтвердженні статусу волонтера» для його виїзду за кордон як водія гуманітарних вантажів з використанням інформаційної системи «Шлях».

РИЗИК 2

Одержання неправомірної вигоди посадовою особою суб’єкта господарювання, що має ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, за сприяння у виїзді військозобов’язаного чоловіка за межі України у статусі водія автобусу з використанням інформаційної системи «Шлях».

РИЗИК 3

Зловживання, задоволення приватних інтересів посадовими особами державних органів у зв’язку з направленням до Адміністрації Держприкордонслужби листів з проханням надати дозвіл на виїзд за межі України військовозобов’язаним чоловікам, які не є заброньованими на період мобілізації та на воєнний час.

РИЗИК 4

Зловживання службовим становищем та одержання неправомірної вигоди службовими особами Держприкордонслужби від осіб призовного віку чоловічої статі за:

1) сприяння протиправному перетинанню державного кордону України поза межами офіційного пункту пропуску, зокрема, шляхом надання інформації про місце розташування прикордонних нарядів або невнесення відомостей про перетин кордону до відповідних баз даних.

2) сприяння у перетинанні державного кордону України, зокрема з використанням підроблених документів з відмітками про зняття з військового обліку або непридатність до військової служби; документів, які не дають підстав для виїзду за кордон, наприклад, довідок та листів про необхідність лікування або реабілітації в іноземному медичному закладі осіб, які не належать до складу сил оборони та безпеки, а також листів про сприяння від державних органів.

РИЗИК 5

Зловживання впливом, вимагання та отримання неправомірної вигоди військовослужбовцями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП) за оформлення, сприяння в оформленні або підробку військово-облікових та інших документів, які надають чоловікам у віці від 18 до 60 років право на виїзд за кордон.

Зловживання, вимагання та отримання неправомірної вигоди лікарями військово-лікарських комісій (далі – ВЛК) за оформлення висновків про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

РИЗИК 6

Зловживання службовим становищем, впливом, вимагання та отримання неправомірної вимоги в інтересах своїх або третіх осіб посадовими особами військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, головами та членами медико-соціальних експертних комісій (далі – МСЕК), а також посадовими особами та лікарями медичних закладів за оформлення підроблених документів, зокрема, довідки до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності військовозобов’язаним особам.

РИЗИК 7

Зловживання, вимагання та отримання неправомірної вимоги в інтересах своїх або третіх осіб посадовими особами військових адміністрацій за надання безперешкодного дозволу на виїзд на тимчасово окуповану територію України (перетинання «лінії розмежування»).

Адвокат Ростислав Кравець детально розповів про корупцію і заборону на виїзд, позицію ЄСПЛ та норми Конституції України у відео: