Досить тривалий час велися жваві дискусії з приводу збільшення податків в Україні. Різноманітні новинні ресурси просто «розривало» від думок відомих політиків та експертів щодо доцільності збільшення податкового навантаження на громадян. Безперечно це питання є дуже важливим, оскільки в умовах війни та складної економічної ситуації громадяни і так перебувають під тиском.
Проте, як ми можемо спостерігати, наразі гостро стоїть проблема наповнення державного бюджету. Чому так відбувається це питання інше. Більше ніж за два роки повномасштабної війни державна влада мала забезпечити належне функціонування економіки та ефективне використання бюджетних коштів. Однак станом на сьогодні питання «фандрайзингу» для фінансування видатків державного бюджету є однією з ключових проблем.
Відповідно до проєкту закону про державний бюджет на 2025 рік порівняно з минулим роком зафіксовані значно більші видатки державного бюджету, а саме 3,6 трлн грн (в 2024 р. 3,1 трлн грн). При цьому витратити на військово-оборонний комплекс прогнозуються 2.2 трлн грн (в 2024 р. було закладено 1,7 трлн грн). Про дефіцит державного бюджету на вказані витрати думаю говорити не варто, бо це очевидно.
Також дещо підвищує рівень напруги ситуація з міжнародними партнерами. Адже сьогодні дедалі складніше домовлятися про надання фінансовою допомоги.
У зв’язку з цим державна влада вирішила піти шляхом збільшення податків, зокрема військового збору.
Взагалі військовий збір у розмірі 1,5% був введений у 2014 році з моменту вторгнення російської федерації в Україну. Метою цього податку визначено забезпечення фінансування заходів з підвищення обороноздатності держави. Першочергово планувалося надати відповідному збору тимчасовий характер і встановити термін його дії до 1 січня 2015 року. Однак в подальшому термін дії військового збору продовжений, а тимчасовий характер його дії замінено на невизначений час, а саме до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.
Безперечно для нашої країни, яка вже понад десять років фактично перебуває в стані війни наявність військового збору для фінансування потреб оборони є необхідністю. В таких умовах значно підвищуються видатки на оплату заробітних плат військовослужбовців, закупівлю зброї, військової техніки тощо. Поряд з цим, військовий збір можна вважати однією з форм реалізації обов’язку громадян із захисту вітчизни.
Військовий збір має цільове спрямування. Однак, спочатку кошти надходять до державного бюджету України, а вже потім розподіляються на витрати, пов’язані з обороною.
Відповідно до Податкового кодексу України, військовий збір зобов'язані сплачувати фізичні особи, які є резидентами України, незалежно від того, чи отримують вони дохід в Україні чи закордоном. Поряд з цим військовий збір мають сплачувати іноземці, якщо вони отримують дохід з джерела походження в Україні та податкові агенти.
З огляду на необхідність «закрити» витрати на військово-оборонний комплекс у 2025 році, як було зазначено вище планується збільшити ставку військового збору.
Так, у серпні цього року до Верховної Ради України подано Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану (далі законопроєкт №11416д), який передбачає ряд важливих змін в наше податкове законодавство. Окрім збільшення ставки військового збору, законопроєкт №11416д передбачає запровадження військового збору також і для ФОП.
Незважаючи на масу критики, 10 жовтня 2024 року парламент все ж прийняв вказаний законопроєкт. В подальшому, він буде переданий на підпис Президенту України та набуде чинності з дати його опублікування.
Однак варто звернути увагу, що згідно тексту законопроєкту №11416д передбачені ним зміни починають діяти з першого числа місяця, в якому його прийнято. Тому вже з 1 жовтня 2024 року визначеним категоріям платників податків необхідно буде сплатити військовий збір.
Які зміни передбачені для ФОП?
З приводу ФОПів, які перебувають на загальній системі оподаткування, варто зазначити, що для них ставка військового збору становитиме 5 % від чистого доходу.
ФОПи платники єдиного податку 1, 2 та 4 груп мають сплачувати військовий збір за ставкою 10% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня звітного року, в розмірі на місяць. Відповідно до грудня 2024 року сума складатиме 710 грн. Згідно проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», з 1 січня пропонується збільшити розмір мінімальної заробітної плати до 8000 грн. Тому з 1 січня 2025 року сума військового збору для згаданих категорій ФОП складатиме 800 грн.
Для ФОПів платників єдиного податку 3 групи військовий збір встановлюється у розмірі 1% від доходу. Наприклад, якщо за звітній період ваш дохід становить 300 000 тис. грн, то вам необхідно сплатити 3000 грн військового збору.
Також слід звернути увагу, що ФОП 1,2 та 4 груп повинні будуть сплатити військовий збір не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Натомість ФОПи 3 групи мають сплачувати військовий збір упродовж 10 календарних днів після граничного строку подання декларації платника єдиного податку за квартал. Тому ФОП 3 групи будуть сплачувати військовий збір за підвищеною ставкою вже в 2025 році після подання звітності за 4 квартал.
Яка відповідальність за несплату військового збору (ВЗ)?
Прийнятий законопроєкт №11416д також встановлює штрафи для різних груп ФОПів за несплату військового збору.
Для ФОПів 1, 2 та 4 груп визначено штраф у розмірі 50% від суми ВЗ, яку не сплатив підприємець.
У свою чергу, ФОП 3 групи за несплату військового збору менше ніж 30 днів сплачують штраф 5% від суми несплаченого ВЗ. За несплату понад 30 днів – штраф 10% від суми несплаченого ВЗ.
Якщо ж ФОП умисно несплатив ВЗ, то за перше порушення передбачено штраф 25% від суми несплаченого ВЗ. У разі повторної затримки сплати понад 90 календарних днів - штраф 50% від суми боргу.
Як підготувати бізнес до нових змін?
Перш за все, вам необхідно дізнатися правильні реквізити для сплати військового збору. Враховуючи, що законопроєкт №11416д ще не підписано, після вступу закону в силу, актуальні реквізити можуть змінитися.
По-друге, вам необхідно проконтролювати вчасну сплату військового збору, аби уникнути накладення штрафів.
По-третє, варто детально проаналізувати порядок подачі нової звітності. Після запровадження військового збору для ФОП, відповідні податкові декларації будуть змінені.