5 років охоронцю ЖК, який попереджав про візити співробітників ТЦК: чи справедливе рішення суду?

Дата: 16.03.2024 10:44

Охоронець ЖК на Київщині отримав тюремний термін за "перешкоджання законній діяльності ЗСУ", оскільки попереджав мешканців про візити військкомів у закритому домовому чаті в Telegram.

Наскільки справедливим є таке покарання адвокати розповіли виданню "Фокус".

Так, охоронця житлового комплексу "Софіївський квартал", що розташований у Софіївській Борщагівці Київської області засудили за інформування мешканців будинку про візити військкомів у закритому чаті будинку в месенджері Telegram. Києво-Святошинський районний суд ухвалив йому вирок: п'ять років позбавлення волі з іспитовим строком три роки.

У тексті судового рішення зазначено, що охоронець писав повідомлення щонайменше п'ять разів, наступного змісту: "Адресна роздача повісток", "Повістки адресно" й "У нас знову ТЦК". Попередження бачили 818 осіб з чату.

Прокурор кваліфікував такі дії за статтею 114-1 Кримінального кодексу - перешкоджання законній діяльності Збройних сил України й інших військових формувань.

"В охоронця за невстановлених обставин виник стійкий злочинний намір перешкоджати законній діяльності Збройних сил. Після цього він і розпочав розсилання повідомлень жителям", — зазначено в судовому рішенні.

Охоронець визнав свою провину та пішов на угоду зі слідством.

Адвокати у сфері військового права звертають увагу на декілька моментів у цій справі. 

Так, Роман Сімутін акцентує увагу на словосполученні "законна діяльність ЗСУ" в статті Кримінального кодексу.

"Одна справа, коли працівники ТЦК йшли вручати повістки, виписані на конкретних людей, а інша — "виписка на ходу" першому зустрічному. Часто ми стаємо свідками другої ситуації. Варто розуміти, що їхні рейди фактично незаконні", — зазначив адвокат.

Він додав, що правове поле передбачає, що начальник ТЦК спершу видає розпорядження, наприклад, на виклик військовослужбовців, які проживають у "Софіївському кварталі", що наділить співробітників ТЦК повноваженнями - і тоді в справі охоронця формально з'являється склад правопорушення.

Без розпорядження на виклик військовослужбовців рейди є незаконними, як і виписка повісток.

Ще одне питання полягає в цілевказівці на дію. Перешкодою законній діяльності ЗСУ була б порада або конкретна вказівка мешканцям сидіти вдома, не відчиняти двері і тд. А просте попередження про роботу військкомів і видачу повісток не тягне на кримінальну справу, зазначив адвокат Євген Зурнаджи.

"Цікаво, звідки взялися відомості про охоронця? Імовірно, хтось із чату мешканців написав заяву в поліцію та прикріпив до неї скрини повідомлень", — прокоментував адвокат.

Зурнаджи також додав, що на сьогодні в Україні немає жодної кримінальної справи в суді проти військкомів за те, що вони жорстко затримують людей на вулицях і відвозять їх у невідомому напрямку.

"Чому так склалося, треба запитати в МВС. Купа заяв від потерпілих, але відкритих справ немає. А тут вони знайшли охоронця... Десятки тисяч справ лежать у РВВС, і повна бездіяльність щодо них. У принципі, чекати на зміну ситуації не варто", — підсумував Євген Зурнаджи.