Адвокат Роман Сімутін зазначив, що розповідаючи про правомірність затримання поліцією на так звану вимогу ТЦК, він використовує слово докази. А що ж це таке «докази» і як вони виглядають?
Юрист розповідає більш детально.
Наприклад, вас зупиняє поліція, перевіряє по базі «АРМОР» і повідомляє: ви значитесь як особа, що порушує законодавство про мобілізацію. Тому вони мають вас затримати та доставити до ТЦК. І це при тому, що повістку вам жодного разу не вручали.
Одразу виникає питання: де докази порушення вами законодавства про мобілізацію?
Докази
Вам підносять планшет, показують і говорять, мовляв, ось інформація, що ви тоді-то не з’явилися до ТЦК, а отже являєтеся ухилянтом і маємо вас затримати та доставити.
Та чи є це доказом вчинення вами правопорушення?
Ні, бо доказом можуть бути тільки фактичні дані, на підставі яких вас можна у чомусь звинуватити та затримати. Тобто матеріальний носій, наприклад, корінець повістки, пояснення свідків, відеозапис вручення повістки чи відмови.
А не інформація в планшеті, яка відображає лише те, що туди внесли за зверненням начальника ТЦК, без підтверджувальних фактів порушень, тобто доказів.
Приклад
На вас напав хуліган, почав ображати, бити і навіть погрожував палицею. Це помітили поліцейські, які повинні припинити порушення, затримати порушника, відібрати ваші пояснення та свідків, вилучити знаряддя нападу, встановити збитки та направити справу до суду.
Доказами у цій справі будуть пояснення – ваші та свідків, палиця, поліційні рапорти, протокол, тобто матеріальні предмети, якими підтверджується порушення та фактичні обставини справи.
А що ж пред’являє поліція у нашому прикладі з базою «Армор»? Просто інформацію в планшеті, яка не може слугувати ні доказом, ні підставою для затримання.
"Тож якщо вам будуть розповідати, що ви ухилянт і будете затримані, то вимагайте пред’явити докази. Немає доказів – немає справи, немає справи – відсутня підстава затримання" - зазначає Роман Сімутін.
Відео: