Будівельна амністія в Україні: Чи діє та які етапи

Дата: 17.01.2024 13:48

Будівельна амністія в Україні представляє собою важливу юридичну ініціативу, метою якої є легалізація будівель, зведених без відповідних дозволів. Цей процес має кілька ключових етапів і вимог, які необхідно виконати для успішної реалізації амністії.

Чи діє будівельна амністія?

Так, будівельна амністія дійсно діє. Амністія вважається безстроковою на сьогодні, тому власникам земельних ділянок перед тим, як продавати ці ділянки або проводити інші нотаріальні операції, бажано скористатися можливістю оформлення документів на будівництво. Адже після проведення угоди, наприклад “купівлі-продажу” ділянки, скористатися амністією вже не буде можливо.

Хто підпадає під спрощену процедуру?

Згідно з Порядком, узаконити по амністії можна індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий або дачний будинок загальною площею до 300 кв. м, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 кв. м, збудовані в період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015.

Які етапи оформлення?

  1. Виїзд інженера БТІ (приватного чи комунального) на об’єкт, проведення технічного обстеження будівель та споруд. Результатом чого є технічний паспорт та його реєстрація в реєстрі будівельної діяльності.

  2. Виготовлення технічного звіту, що підтверджує обстеження конструкції будівлі сертифікованим інженером. Результатом є звіт та його електронна реєстрація. Цей крок виконується тільки якщо наявні господарські будівлі та споруди з загальною площею понад 100 кв. м.

  3. Заповнення декларації про введення будинку в експлуатацію, подача декларації через електронний кабінет забудовника чи органи місцевого самоврядування (Центри надання адміністративних послуг).

  4. Отримання довідки про присвоєння поштової адреси (за потреби).

  5. Реєстрація права власності в державного нотаріуса (ЦНАП), або за допомогою приватного нотаріуса.

Чому важливо узаконити самобуд?

  1. Узаконення самобуду надає власнику офіційне право власності на будівлю, що забезпечує юридичну захищеність і впевненість.

  2. Легалізована нерухомість може бути продана або здана в оренду, що є неможливим для незаконних будівель.

  3. Власники ділянок із нелегалізованими будівлями ризикують отримати штрафи.

Де можливо узаконити самобуд по амністії?

Це можливо зробити самостійно, із залученням деяких експертів (інженер БТІ, нотаріус, експерт із технічного обстеження тощо). Згодом заповнити та подати документи в органи архітектури та містобудування. Чи скористатись послугами приватних компаній, представники яких є у багатьох містах України. У Києві та області такими компаніями є документ-сервіс “Unidoc” , в Одесі  та області такими компаніями є “Нове БТІ”  тощо. У будь-якому варіанті, консультуйтесь попередньо із фахівцями; як правило, така консультація безкоштовна та вона вбереже вас від непотрібних етапів чи документів.