CPJ розробили рекомендації з безпеки для журналістів, які роблять репортажі з передової лінії війни

Дата: 18.01.2024 10:23

Рекомендації з безпеки для журналістів, які роблять репортажі з передової лінії війни, розробив американський Комітет захисту журналістів (CPJ).

Національна спілка журналістів України, яка є партнером CPJ, рекомендує ці важливі матеріали, які були перекладені українською мовою.

Фізична безпека: репортаж з місця військових дій

едення репортажу з передової військового конфлікту — одне з найскладніших завдань, за які може взятися журналіст. Уперед тим, як вирушити працювати до зони конфлікту, усі військові кореспонденти повинні мати підготовку до роботи у ворожому оточенні, навички надання сучасної домедичної допомоги, та відповідні засоби безпеки.

Пропонуємо кілька рекомендацій для зниження ризиків:

Ретельно підготуйтеся:

  • Докладно оцініть ризики та загрози та перегляньте протоколи безпеки для кожної з цих ситуацій. Складіть заповіт та повідомте про свої наміри найближчих родичів. Попросіть керівника, друга чи колегу переглянути вашу оцінку ризиків.
  • Вивчіть базову інформацію про конфлікт: сторони, що воюють, їх озброєння й тактики, причини конфлікту, участь країн-посередників.  
  • Дізнайтеся, чи використовуються спеціальні види зброї, як-от хімічна зброя, зброя зі збідненим ураном чи снаряди з убивчими стріловидними елементами.
  • Навчіться розрізняти однострої та транспорт усіх учасників конфлікту.
  • Готуючи план для репортажу, вивчайте мапи та тематичні публікації.
  • Перевірте своє спорядження — особливо аптечку, бронежилет та засоби зв’язку.

На завданні:

  • Подбайте про місце для сну, їжі та безпечного зберігання обладнання та грошей.
  • Вивчіть «арену бойових дій», зокрема, де пролягають лінії фронту та наскільки вони нестійкі.
  • Дізнайтеся, чи трапляються напади у тилових зонах, як-от засідки, операції спецпризначенців чи авіаудари. Чи проводяться артобстріли площами? Встановіть закономірності (як-от мінометні обстріли на світанку чи авіаудари у сутінках. Дізнайтеся про розташування мінних полів та зони роботи снайперів.
  • Дізнайтеся координати місцевих та військових закладів швидкої допомоги та як їх дістатися.
  • Зважайте на потенційні цілі, як-от стратегічні об’єкти.
  • Завжди майте план термінової евакуації на випадок надзвичайних обставин; чітко та ясно повідомте про нього свою контактну особу.
  • Намагайтеся налагодити контакт з іншими журналістами для взаємної підтримки.
  • Робіть регулярні перерви та дбайте про своє здоров’я.

Фізична безпека: міни та нерозірвані боєприпаси

 Для журналістів на місцях міни і нерозірвані боєприпаси (НРБ) становлять смертельну загрозу, особливо якщо вони не знають, на що треба звертати увагу. З огляду на зростання стурбованості з приводу широкого застосування цієї зброї в Україні, CPJ Emergencies створила це відео та Інструкцію з техніки безпеки, щоб пояснити, як безпечно працювати в середовищі, де є НРБ і вибухові пристрої.

Деякі рекомендації, які слід взяти до уваги, щоб знизити ризик:

  • Міни-пастки, міни, саморобні вибухові пристрої (СВУ) і нерозірвані боєприпаси (НРБ) становлять потенційну небезпеку на територіях, де велися бойові дії, поблизу лінії фронту або які були окуповані.
  • Місця поблизу військових об’єктів/таборів, контрольно-пропускних пунктів, мостів, стежок, покинутих автомобілів або будівель, а також такі точки доступу, як дверні отвори є популярними місцями для встановлення вибухових пасток. У деяких зонах конфліктів комбатанти навіть замінували трупи людей та тварин.
  • Перед в’їздом у який-небудь район завжди  оцінюйте ризики і радьтеся з місцевими жителями або владою. Визначте імовірність наявності НРБ та тип знаків, що використовуються у місцевості. Майте план екстреної евакуації на випадок, якщо ви зіткнетеся з вибухівкою або станеться який-небудь інцидент. Першочергова увага повинна приділятися наданню першої допомоги та евакуації.
  • На територіях, де є вірогідні вибухові пристрої, не пересувайтеся вночі або при обмеженій видимості.
  • При в’їзді в нову зону завжди звертайте увагу на офіційні та/або імпровізовані попередження/вивіски, що попереджають про НРБ. Деякі інші ознаки потенційної загрози: уламки, що утворилися в результаті вибухів, воронки від вибухів, покинута зброя і недавні ознаки розкопок або порушення грунту/рослинності.   
  • Пам’ятайте: якщо знайдено один вибуховий пристрій, то, швидше за все, їх знайдеться більше. На таких територіях часто використовуються бомби і окремі невеликі заряди. Існують навіть вибухові пристрої, сконструйовані так, аби нагадувати іграшки або інші безпечні предмети.

Якщо на вашому шляху трапилися НРБ або вибухові пристрої:

Негайно зупиніться

  • Нізащо не торкайтеся до них і не намагайтеся їх знешкодивши або перемістити.
  • Зберігайте спокій. Покличте на допомогу і чітко повідомте про загрозу всім присутнім поблизу. Обережно покиньте своє місцезнаходження тим самим шляхом, що й прийшли.
  • Опинившись у безпеці, використайте свій мобільний телефон, щоб визначити місце розташування вибухових пристроїв/ НРБ по GPS і повідомити про них владі.
  • Попередьте інші засоби масової інформації та приватних осіб у цьому районі про ризики. 

Цифрова безпека: відключення Інтернету

Для співробітників ЗМІ повне відключення Інтернету чи обмеження доступу до нього означає неможливість зв’язатися зі своїми інформаторами, перевірити отримані дані чи своєчасно надсилати свої сюжети.

Існують різні типи відключень Інтернету; вони можуть відбуватися по всій країні чи в окремих регіонах. Журналісти, яких торкнулося таке відключення, стають повністю відрізаними від інтернету й телекомунікаційних послуг — себто вони втрачають доступ до інтернету або ж стаціонарний чи мобільний телефонний зв’язок. Влада країни може запровадити часткове відключення, наказавши провайдерам обмежити доступ до певних ресурсів, як-от додатки для спілкування або YouTube; це також обмежує засоби комунікації журналістів та їх здатність завантажувати контент у Мережу.

Коли йдеться про будь-яке відключення Інтернету, основне — це підготовка. Журналістам, яких непокоїть перспектива відключення Інтернету, може знадобитися така інформація.

Загальні рекомендації стосовно цифрової безпеки

Запровадження належних заходів цифрової безпеки допоможе вам убезпечити себе та краще підготуватися до роботи в умовах відсутності Інтернету.

  • Захистіть свої пристрої та обмежте кількість інформації, що на них зберігається: це убезпечить вас і ваших інформаторів, якщо вас затримають у ході висвітлення подій під час відключення.
  • Користуйтеся додатками для обміну повідомленнями, що захищені наскрізним шифруванням. Наскрізне шифрування означає, що весь контент, що проходить через додаток (зокрема дзвінки) захищено шифруванням, і його неможливо перехопити. Серед таких застосунків — Signal або WhatsApp; компанії-власники не мають доступу до вмісту повідомлень, а тому влада не зможе витребувати цей вміст через суд.

Для отримання додаткової інформації про безпеку пристроїв та зашифровану передачу даних перегляньте добірку порад з цифрової безпеки від CPJ (англійською).

Підготовка до відключень Інтернету

  • Спрогнозуйте вірогідність відключення Інтернету. Така вірогідність висока в часи масових заворушень, протестів та на період виборів. Окремі регіони вашої країни можуть мати вищий ризик відключень Інтернету, ніж решта території.
  • Пильнуйте внесення змін до законодавства, що дозволяють владі обмежувати доступ до Інтернету та інших засобів комунікації. Дізнайтеся політику урядів сусідніх держав стосовно відключення Інтернету та інших засобів комунікації.
  • Поговоріть про підготовку до можливого повного відключення Інтернету зі своєю редакцією та колегами. Сплануйте, де й коли зустрічатиметесь особисто, а також спосіб фіксації й передачі інформації редакторам в умовах відсутності Інтернету. Розгляньте можливість обмінятися номерами стаціонарних телефонів — але майте на увазі, що стаціонарні телефонні лінії незахищені, тож не варто користуватися ними для передачі конфіденційної інформації. Продумайте, як підтримуватимете колег, що живуть і працюють у регіоні чи зоні вірогідного відключення Інтернету.
  • Заздалегідь роздрукуйте всі документи чи контент вебсайтів, які вам можуть знадобитися в разі відключення Інтернету.
  • Забезпечте своїх підлеглих USB-накопичувачами або CD для зберігання даних на час відключення Мережі.

Оберіть правильні інструменти

Мережеві інструменти та служби мають вразливість до зламування, тож журналістам варто бути обізнаними в новаціях цифрової безпеки, надто коли йдеться про засоби комунікації (як-от застосунки для обміну повідомленнями). Наведені нижче поради актуальні станом на квітень 2021.

  • Встановіть і налаштуйте сервіси VPN, що допоможуть вам мати доступ до сайтів, заблокованих у ході часткового відключення Інтернету. Інтернет-провайдери нерідко блокують сервіси VPN, тож краще мати кілька опцій. Зверніть увагу, що в деяких країнах користуватися VPN незаконно, тож ознайомтеся з чинним законодавством. VPN не стане вам у пригоді в разі повного відключення Інтернету.
  • Майте кілька способів зв’язку. Завантажте й налаштуйте різні застосунки для комунікації, щоб перемикатися в разі блокування одного з них. Ознайомтеся зі вразливостями кожного з додатків. Наприклад, деякі сервіси не вмикають шифрування основне, і цю опцію слід налаштовувати окремо. Під час повного відключення вам доведеться вдатися до менш захищених каналів зв’язку на кшталт SMS, тож подумайте про способи передачі конфіденційних даних.
  • Навчіться обміну даними через Bluetooth, WiFi Direct та Near Field Communication (NFC). Ці методи дають змогу передавати дані з телефону на телефон без доступу до Мережі. Зазвичай ці інструменти можна знайти в налаштуваннях телефону. Потренуйтеся в їх використанні перед відключенням і з’ясуйте їхні можливості та обмеження щодо обміну файлами.
  • Встановіть і налаштуйте однорангові засоби передачі даних, на кшталт Briar або Bridgefy. Briar — це застосунок для обміну повідомленнями, захищений наскрізним шифруванням, який працює через Інтернет, WiFi Direct та Bluetooth. Bridgefy має менше функцій безпеки, ніж Briar, але має більший радіус дії.
  • Можна забезпечити собі доступ до Інтернету, придбавши SIM-картку закордонного оператора (працюватиме в роумінгу) або супутниковий телефон. Пам’ятайте про ризики користування цими засобами, особливо стосовно відстеження вашого місцеперебування. Перевірте, чи вони законні в країні вашого перебування.

Під час відключення Інтернету

  • Висвітлення подій під час відключення Інтернету може підвищити ваші ризики бути затриманим (залежно від обставин). Переконайтеся, що ваші пристрої не містять конфіденційної інформації, яка може наразити на небезпеку вас або інших.
  • Навіть коли висвітлення подій у режимі реального часу ускладнюється, у вас все одно може лишатися можливість фіксувати події. Зберігайте ці дані на USB-накопичувачах чи CD (за можливості, зашифрованих) для їх подальшої передачі колегам і редакторам. Майте на увазі, що в разі вашого затримання органи влади отримають доступ до незашифрованої інформації на цих пристроях.
  • Передавайте дані між пристроями через Bluetooth, WiFi Direct чи NFC (зазвичай ці інструменти можна знайти в налаштуваннях пристрою). Майте на увазі, що ці канали передачі даних незахищені і що інструмент, яким ви користуєтеся для передачі даних, слід відключити одразу після завершення такої передачі — щоб уникнути створення пари між вашим пристроєм і сторонніми пристроями поблизу.
  • Користуйтеся одноранговими засобами передачі даних на кшталт Briar та Bridgefy. Зважайте на слабкі місця в безпеці кожної з них.
  • Намагайтеся уникати використання незахищених каналів комунікації на кшталт SMS або телефонних дзвінків для передачі конфіденційної інформації під час відключення Інтернету. Такий обмін даними можна перехопити; органи влади можуть отримати до нього доступ, наприклад, через вашого оператора зв’язку.
  • Користувачі пристроїв на Android можуть скористатися F-Droid для завантаження застосунків без підключення до Інтернету. Ще одна опція для Android — встановити застосунок за допомогою файлу APK. Ці файли можна пересилати з пристрою на пристрій, не заходячи до магазину застосунків (app store) — та водночас це може означати, що вони не проходили перевірку магазину застосунків, тож приймайте такі файли лише від осіб, яким довіряєте.
  • Задокументуйте факт відключення Інтернету, зробивши знімки екрану (скриншоти) із заблокованих вебсайтів. Пізніше цю інформацію можна буде передати до місцевих або міжнародних організацій, що спеціалізуються на цифрових правах. Майте на увазі, що подібне звернення може поставити вашу безпеку під загрозу.

Після відновлення Інтернету

  • Обговоріть з редакцією чи колегами, які з ужитих вами заходів підготовки до відключення спрацювали, а які — ні.
  • Перегляньте дані на своїх пристроях, створіть резервні копії та перемістіть дані з пристроїв на зовнішній диск чи до хмарного сховища. За можливості зашифруйте свої дані, щоб підвищити рівень їх захисту.

Фізична та цифрова безпека: арешт і затримання

Щоб краще захистити себе, журналістам варто розглянути такі поради з цифрової та фізичної безпеки.

Поради щодо цифрової безпеки

Завчасне вживання заходів для захисту своїх пристроїв та даних перед можливим затриманням чи арештом може зменшити вірогідність доступу сторонніх осіб до інформації про вас та ваших інформаторів.

Підготовка пристроїв

У випадку вашого затримання чи арешту ваші пристрої можуть конфіскувати, а їхній вміст — дослідити.

Для захисту своїх пристроїв і даних варто вжити таких заходів:

  • Захистіть свої пристрої за допомогою PIN-коду чи пароля. Майте на увазі, що це може не завадити органам влади розблокувати його.
  • Ознайомтеся із законодавчим регулюванням шифрування даних у країні, з якої ведеться репортаж, та розгляньте можливість його вмикання для всіх своїх комп’ютерів та пристроїв Android. Остання модель iPhone має вбудовану функцію шифрування. Для активації шифрування потрібно буде вимкнути пристрій.
  • Знайте, яка інформація (включно з документами та світлинами) зберігається на ваших пристроях і де саме. Видаліть дані, які, на вашу думку, наражають вас на небезпеку.
  • Регулярно створюйте резервні копії своїх даних на зовнішньому пристрої (наприклад, на жорсткому диску), після чого видаляйте оригінали. Майте на увазі, що органи влади та злочинні угрупування, що мають доступ до високих технологій, можуть відновити видалені файли.
  • Шифруйте свої зовнішні диски. Непогано було б мати копії своїх файлів на кількох дисках і зберігати їх у різних місцях, в ідеалі — не у вас вдома чи в офісі, де в разі вашого затримання можна провести обшук.
  • Регулярно очищайте історію переглядів у мережі Інтернет і завжди виходьте зі своїх облікових записів.
  • Знайте вміст своїх додатків для обміну повідомленнями й налаштуйте регулярне резервне копіювання та видалення вмісту зі застосунку.
  • Керуйте контактами у своїх телефонах та додатках для обміну повідомленнями; видаляйте інформацію про людей, яка, на ваш погляд, може наразити на небезпеку вас або їх. Майте на увазі, що контакти зберігаються в додатку, а також у хмарному сховищі та на SIM-картці.
  • Налаштуйте на своїх пристроях функцію віддаленого форматування. Якщо вас непокоїть вірогідність, що ви не встигнете віддалено форматувати свої пристрої в разі арешту чи затримання, домовтеся з особою, якій довіряєте, щоб вона запустила віддалене форматування замість вас. Видалення даних можливе лише тоді, коли пристрій має доступ до інтернету чи перебуває у зоні покриття стільникового зв’язку.
  • Якщо ваші пристрої вилучено з вашого поля зору й повернуто вам пізніше — на них могли встановити шпигунське програмне забезпечення. Якщо маєте можливість, придбайте нові пристрої. Якщо такої можливості немає, варто здійснити повне скидання до заводських налаштувань — але майте на увазі, що це може не видалити шпигунське програмне забезпечення.

Захист ваших облікових записів

У разі затримання, від вас можуть зажадати передачі паролів від ваших облікових записів. Навіть якщо вам не вдасться попередити доступ сторонніх осіб до ваших облікових записів, ви можете вжити попередніх заходів, щоб обмежити набір даних, які вони отримають.

Обмежте доступ сторонніх до вмісту своїх облікових записів:

  • Регулярно переглядайте вміст своїх облікових записів, особливо електронних скриньок та соціальних мереж. Дізнайтеся, яка інформація може становити загрозу для вас та інших людей.
  • Регулярно здійснюйте резервне копіювання та видаляйте цю інформацію зі своїх облікових записів, зокрема старі листи та повідомлення в соціальних мережах. Майте на увазі, що цей вміст буде видалено лише з вашого облікового запису — але не з облікового запису особи, з якою ви контактуєте. До того ж, якщо ваше спілкування не захищено наскрізним шифруванням (як-от у застосунках Signal чи WhatsApp), копія всіх ваших даних міститься на серверах компанії-власника платформи та може бути витребувана органами влади через суд.
  • Ваші облікові записи в соціальних мережах дають чимало інформації про ваше коло спілкування (список підписників та друзів). За допомогою цієї інформації можна окреслити кола вашого особистого та професійного спілкування. Перегляньте список своїх друзів і підписників та видаліть усіх, хто, на ваш погляд, наражає на небезпеку вас або інших людей. Зауважте, що копія цих даних все ще лишиться на серверах компанії-власника платформи та може бути витребувана органами влади через суд.
  • Майте на увазі, що світлини та відео, що зберігаються на онлайн-сервісах, можна використати для встановлення особистих (як-от члени сім’ї) та професійних контактів (з інформаторами включно).
  • Ускладніть доступ до своїх облікових записів, регулярно виходячи з них та очищаючи історію переглядів. Обмежте кількість застосунків для обміну повідомленнями та служб електронної пошти на своєму телефоні чи комп’ютері.

Поради щодо фізичної безпеки

Готуючись до завдання

  • Дослідіть законодавчу базу країни, в якій ви зараз працюєте, та дізнайтеся про свої права як журналіста. Спробуйте з’ясувати:
  • За що вас можна/не можна заарештувати;
  • Подробиці попередніх арештів журналістів і поводження з ними;
  • Ймовірні підрозділи, що здійснюватимуть арешти цього дня (офіцери поліції у формі, офіцери поліції у цивільному, військовики тощо);
  • Як довго вас можуть тримати без висунення обвинувачення;
  • Чи маєте ви право на телефонний дзвінок (дзвінки), і до кого саме;
  • Чи маєте ви доступ до адвоката/законного представника, що знає вашу мову;
  • Хто сплатить за послуги адвоката/законного представника;
  • Чи повідомлять про ваш арешт ваше посольство/консульство (якщо застосовано);
  • Куди вас, імовірно, доставлять у разі арешту.
  • Подумайте про те, чи підвищать предмети, які ви берете з собою на завдання, вашу вірогідність бути заарештованим (наприклад, супутникові телефони, рації, біноклі, одяг у військовому стилі, пристрої нічного бачення тощо).
  • Подбайте, щоб при вас завжди були правильні та дійсні документи (наприклад, журналістське посвідчення, посвідчення водія, паспорт, віза тощо).
  • Майте при собі мобільний телефон з повністю зарядженою батареєю, готівку на поточні витрати, ліки, які ви вживаєте, та основні припаси (воду, енергетичні перекуски, теплий одяг).
  • Вдягайтесь відповідно до погодних умов: у разі вашого затримання поліцією вам, можливо, ще довгенько доведеться лишатися в тому самому одязі.
  • Подумайте про те, як реагуватимете на арешт. Майте на увазі, що залежно від місця та ситуації поліція може діяти грубо й агресивно.
  • Щоб уникнути зайвих втрат, візьміть із собою мінімально необхідну кількість обладнання.
  • Для отримання додаткової інформації зверніться до шаблону оцінки ризиків від CPJ (англійською, російською, та п’ятьма іншими мовами).

Комунікація

  • Знайдіть собі законного представника, до якого можна звернутися в разі вашого арешту. Тримайте його ім’я та контактні дані у своєму телефоні, а також запишіть його на аркуші паперу та/або на своїй руці.
  • Якщо ви працюєте за кордоном, запишіть у телефон екстрені контактні номери свого посольства/консульства.
  • Намагайтеся не працювати самотою: хтось має якнайшвидше вдарити на сполох у разі вашого затримання/арешту.
  • Якщо існує ризик затримання/арешту, домовтеся про регулярні сеанси зв’язку зі своїм роботодавцем, родичами чи друзями. Повідомте їх, як часто плануєте виходити на зв’язок, що робити в разі затримки виходу на зв’язок та коли варто очікувати вашого повернення.

На завданні

  • Намагайтеся не затримуватися надовго в одному місці, особливо біля режимних об’єктів на кшталт адміністративних будівель.
  • У багатьох країнах офіцери поліції не люблять, коли їх фільмують чи фотографують; пам’ятайте про це, працюючи поруч із/поміж ними.
  • Ніколи не майте при собі зброї, алкогольних напоїв, наркотичних речовин чи інших речей з обмеженим обігом, що можуть підвищити ваш ризик бути заарештованим.

У разі затримання/арешту

  • Перш ніж заарештувати вас, офіцер поліції має повідомити вас про факт і причини арешту. Зверніть увагу на місце й час арешту, а також обставини, що йому передували.
  • Зберігайте спокій та ввічливість. Якщо на вас капелюх та/або окуляри — зніміть їх. За можливості зберігайте зоровий контакт з офіцером; не чиніть опору.
  • Краще не проводити фото- й відеофіксацію арешту: це може спровокувати поліцію та призвести до пошкодження чи конфіскації обладнання.
  • За можливості не випускайте свою сумку, спорядження та електронні пристрої з поля зору.
  • Повідомте поліцію про свої проблеми зі здоров’ям, на кшталт астми чи діабету. Якщо ви вживаєте ліки для підтримання свого стану — повідомте про це поліцію одразу після арешту.
  • Повідомте поліцію про свої колишні/наявні психічні розлади.
  • За можливості зафіксуйте якомога більше інформації про офіцерів поліції, присутніх при арешті: імена, номери жетонів, відділки, особливі прикмети (татуювання, вуса/борода тощо).
  • Зверніть увагу на очевидців вашого арешту, які можуть стати свідками. За потреби попросіть їх повідомити про ваш арешт.
  • Якщо ви не говорите/не читаєте місцевою мовою, не підписуйте жодних документів і нічого не підтверджуйте, окрім як у присутності перекладача та/або законного представника.
  • Офіцер поліції може провести поверхневу перевірку, особистий огляд чи особистий обшук, якщо вважає, що ви можете мати при собі незаконні предмети. Особистий обшук має проводитися у закритому місці, що може поставити вас у більш вразливе становище. Під час обшуку завжди мають бути присутні кілька офіцерів; жінки мають вимагати, щоб їх обшук проводила офіцерка.
  • Залежно від місця, офіцери поліції можуть погрожувати вам та примушувати вас до зізнання у скоєнні злочину. За таких обставин тримайте свою лінію, не визнавайте нічого, чого ви не робили, та чекайте на прибуття свого юридичного супроводу.
  • Якщо ви зазнали фізичного нападу офіцера поліції, фіксуйте свої травми, отриману медичну допомогу та будь-які відвідини медичних закладів. Намагайтеся зафіксувати імена й опис зовнішнього вигляду причетних.

Фізична безпека: масові заворушення

 

Ведення репортажів із місць зібрання агресивного натовпу буває небезпечним; щороку безліч працівників зазнають травм, висвітлюючи події на кшталт насильницьких протестів.

Для мінімізації ризику працівникам ЗМІ варто дотримуватися таких порад з безпеки:

Планування завдання:

  • З’ясуйте потенційний склад учасників та їхнє вірогідне ставлення до ЗМІ (наприклад, екстремістські угрупування, контрпротестувальники, озброєні дружинники, спецпідрозділи поліції).
  • Ретельно дослідіть план місцевості, визначаючи вірогідні «гарячі точки» та основні шляхи евакуації.
  • Складіть план своїх дій та переміщень у надзвичайній ситуації.
  • Робота після смеркання має більші ризики, а тому цього слід уникати.
  • Лишаючись на ніч, оберіть позицію на достатньо безпечній відстані від потенційних «гарячих точок».
  • Дізнайтеся та запишіть розташування найближчого пункту медичної допомоги.
  • Для отримання додаткової інформації про підготовку до завдання перегляньте поради з переліку допоміжних ресурсів від Комітету захисту журналістів (CPJ) (англійською).

Зауваження щодо добору персоналу:

  • Подумайте про те, чи репутація, стать, етнічна належність чи сексуальна орієнтація особи не роблять її потенційною мішенню для вороже налаштованих учасників.
  • Особи, що ведуть репортаж наживо з місця, повинні мати достатній рівень фізичної підготовки, щоб швидко реагувати на виникнення небезпеки та швидко переміщатися.
  • Не слід вимагати, щоб особа працювала наодинці. Завжди намагайтеся працювати в парі та домовляйтеся про місце зустрічі на випадок непередбачуваних обставин. Для отримання додаткової інформації перегляньте поради CPJ щодо ведення одиночного репортажу (англійською).

Комунікація

  • Заплануйте графік виходу на зв’язок зі своїм роботодавцем, родичами чи друзями.
  • Складіть протоколи екстрених дій на випадок поранення чи арешту, зокрема список осіб, до яких звернетесь по допомогу (наприклад, законний представник). Для отримання більш докладної інформації перегляньте матеріал CPJ про техніку безпеки на випадок арешту чи затримання.
  • За можливості заручіться допомогою особи, що спостерігатиме за розвитком ситуації довкола вас та інформуватиме вас про потенційні загрози.

Одяг та спорядження

  • Оберіть одяг та взуття на шнурівці, зручні для швидкого переміщення.
  • Уникайте елементів, за які вас можна схопити (ланцюжків, шарфів, нашийних шнурків для аксесуарів, зачісок на кшталт «кінський хвіст»), а також легкозаймистих матеріалів (на кшталт нейлону).
  • Якщо є вірогідність насильницьких дій, розгляньте можливість використання захисних окулярів, респіратора від сльозогінного газу, шолома. За наявності ризику застосування вогнепальної зброї варто розглянути можливість працювати у захисному жилеті. Для отримання більш докладної інформації перегляньте посібник CPJ із засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) (англійською).
  • Переконайтеся, що батарея вашого телефону повністю заряджена, та візьміть із собою портативний зарядний пристрій.
  • Розгляньте можливість взяти із собою припаси (питну воду, енергетичні батончики, аптечку).
  • Беріть із собою мінімальну кількість цінних речей.

Транспортування

  • Заздалегідь розплануйте свої переміщення та будьте готові відхилятися від наміченого маршруту. Зауважте, що на ваші переміщення можуть вплинути несподівані перекриття доріг та затори.
  • Завжди паркуйте свій транспортний засіб у безпечному місці, капотом у напрямку евакуації, або подбайте про альтернативний гарантований та безпечний спосіб пересування.
  • Не лишайте спорядження у транспортних засобах: із настанням темряви зростає ризик злочинних дій.

Розміщення

  • Завжди зважайте на свою позицію. Спробуйте знайти пункт спостереження на підвищенні, що підвищить вашу безпеку (наприклад, балкон або дах).
  • Тримайтеся поблизу жорсткого укриття (наприклад, будівлі чи споруди, що мають дах) — але тримайтеся на безпечній відстані від будівель зі скляними фасадами.
  • Сплануйте кілька шляхів відступу на випадок загострення ситуації — спершу на мапі, а потім ще раз після прибуття на місце: можливо, доведеться внести корективи з огляду на непередбачувані обставини (наприклад, перекриття доріг).
  • Працюючи в натовпі чи поблизу нього, розробіть стратегію та зауважте усі потенційні шляхи евакуації. Намагайтеся триматися ближче до краю натовпу й уникайте його гущі (бо звідти тяжче вибратися).

Обізнаність

  • Завжди будьте обережними, фільмуючи, зокрема, поблизу екстремістів, представників органів безпеки, режимних об’єктів тощо.
  • Зважайте на небезпеки, пов’язані з мародерством та підпалами (як-от падіння уламків, бите скло та вогонь).
  • Перед тим, як увійти у натовп, оцініть, не виявляючи себе, настрої протестувальників стосовно працівників ЗМІ.
  • Пам’ятайте про загрозу тисняви, особливо у випадку застосування сльозогінного газу.
  • Постійно пильнуйте настрої та поведінку представників влади. Візуальні підказки, на кшталт прибуття підрозділу поліції у спецзасобах, шикування у стіну зі щитів, метання снарядів можуть свідчити про потенційні агресивні дії. Побачивши такі «тривожні дзвіночки», перейдіть у безпечне місце.

У ситуаціях можливого застосування сльозогінного газу:

  • Вдягніть засоби індивідуального захисту (ЗІЗ), зокрема маску-респіратор, захисні окуляри та шолом.
  • Носити контактні лінзи не рекомендується.
  • Уникайте використання декоративної чи доглядової косметики (надто засобів на олійній основі).
  • Особам, що мають астму або інші респіраторні проблеми, варто уникати місць застосування сльозогінного газу.
  • Зауважте орієнтири (дорожні знаки, бордюри, поручні), що допоможуть зорієнтуватися і полишити місце подій в умовах обмеженої видимості.
  • Потрапивши до зони застосування сльозогінного газу, спробуйте знайти підвищення та зійти на нього, щоб мати свіже повітря, доки вітер віджене газ. Не тріть очі або обличчя. За першої нагоди прийміть холодний душ (не ванну!), щоб змити зі шкіри осад газу. Вірогідно, одяг доведеться випрати кілька разів, перш ніж осад газу остаточно з нього вимиється, або ж викинути.

Зіткнувшись з агресією:

  • Зчитуйте мову тіла агресора та використовуйте власну мову тіла, щоб розрядити ситуацію.
  • Тримайте зоровий контакт з агресором, робіть руками жести відкритості, продовжуйте говорити заспокійливо.
  • Тримайтеся від джерела загрози на відстані витягнутої руки. Відступайте, якщо вас схопили — вирвіться рішуче, без агресії. Опинившись у глухому куті й у небезпеці, кричіть.
  • У разі загострення ситуації подбайте, щоб одна рука лишалась вільною (захищати голову); пересувайтеся маленькими виваженими кроками, щоб уникнути падіння. Якщо ви разом з групою людей — тримайтеся гуртом, зчепивши руки.
  • Зважайте на ситуацію та власну безпеку. Так, інколи документування агресії може стати хорошим інфоприводом — але фотографування агресивно настроєних людей може загострити ситуацію.

Цифрова безпека

У ході висвітлення масових заворушень ваші електронні пристрої можуть зламати, вкрасти чи конфіскувати. Щоб зменшити ризики, дотримуйтесь таких порад безпеки:

  • Перед тим, як вирушити на завдання, зробіть резервні копії даних з усіх своїх пристроїв, зокрема з мобільного.
  • Заздалегідь активуйте на своїх пристроях можливість віддаленого форматування. Це дасть змогу видалити дані зі вкраденого чи конфіскованого пристрою. Видалення даних можливе лише тоді, коли пристрій має доступ до інтернету чи перебуває у зоні покриття стільникового зв’язку.
  • Знайте, які дані є на ваших пристроях і де вони зберігаються. Подбайте про те, щоб видалити дані, які хотіли б уберегти від доступу сторонніх осіб. Це можуть бути документи, пов’язані з роботою, або світлини ваших рідних. Якщо ви маєте запасний телефон — краще взяти його замість особистого. Переконайтеся, що на цьому апараті є мінімум інформації про вас та ваших інформаторів.
  • Перегляньте вміст, що зберігається у програмах обміну повідомленнями, та видаліть усе, що ви не хотіли б показувати стороннім особам — зокрема повідомлення, документи та світлини. Варто розглянути можливість використання програм для обміну повідомленнями з наскрізним шифруванням, на кшталт Signal чи WhatsApp. Наразі найкращий спосіб користування цими додатками — налаштування двофакторної автентифікації та активація функції самовидалення повідомлень. Це можна зробити в налаштуваннях цих додатків.
  • Перегляньте свій список контактів та видаліть усі контакти, які можуть бути конфіденційними. Список контактів зберігається у хмарному сховищі, прив’язаному до електронної адреси, на яку налаштовано телефон, а також застосунками на телефоні та SIM-карті.
  • Повиходьте з усіх облікових записів та видаліть усі застосунки, які вам не знадобляться для роботи над завданням. Це краще захистить ваші облікові записи на випадок, коли доступ до вашого пристрою отримає стороння особа.
  • Подумайте про найкращий спосіб блокування та розблокування телефону. Біометрична ідентифікація полегшує користування телефоном у ході висвітлення подій — але вона також полегшує доступ до пристрою іншим особам (наприклад, коли вас присилують прикласти пальця до телефона). Якщо вас непокоїть можливість доступу третіх осіб до вашого пристрою — найкращим рішенням для вас може стати введення довгого PIN-коду.
  • Перебуваючи у зоні масових заворушень, непогано здійснювати регулярне резервне копіювання даних — або у хмарне сховище, або шляхом пересилання даних на електронну пошту, або скидання їх на зовнішній пристрій на кшталт картки HD. Це убезпечить вас від втрати даних на випадок знищення чи вилучення пристрою.
  • Якщо ви транслюєте наживо через стримінгові сервіси, зауважте, що користувачі Інтернету також бачать ваше поточне місцеперебування, що може створити загрозу для вашої фізичної безпеки.
  • Домовтеся про альтернативні канали зв’язку на випадок відключення зв’язку, втрати стільникового покриття чи з’єднання з мережею Інтернет.

Психологічна безпека

Щоб звести до мінімуму ризики, потрібно:

Усвідомити факт травми:

  • Травма — результат фізичної або психічної реакції людини на стрес, який впливає на симпатичну нервову систему — реакція «захищайся або тікай» — і парасимпатичну нервову систему, яка розслабляє тіло.
  • Травма впливає на людину так само, як дія токсинів. Реакції можуть залежати від інтенсивності, тривалості і частоти впливу стресових подій.

Варто розрізняти попереджувальні знаки стресу:

  • Труднощі з концентрацією уваги.
  • Незвичайна дратівливість або запальність.
  • Зображення чи думки, пов’язані з проєктом, які з’являються в небажаний час.
  • Незвичайна ізоляція або відчуження від груп однолітків або соціальних ситуацій.
  • Порушення сну.
  • Зростання самолікування.

Розробіть засоби та ресурси, які допоможуть вам впоратися:

  • Підтримуйте соціальні зв’язки.
  • Заплануйте час відновлення і розбір польотів з вашим менеджером, колегою або терапевтом після стресового завдання. Створюйте мережі взаємної підтримки.
  • Пошукайте фахівців з травматології або замовте індивідуальну консультацію.

Вивчіть стратегії для реалізації самозабезпечення і життєстійкості:

  • Розвивайте позитивний погляд на себе і впевненість у своїх силах і здібностях.
  • Працюйте над навичками спілкування та вирішення проблем.
  • Працюйте над своєю здатністю керувати сильними почуттями та імпульсами.
  • Вчіться на попередньому досвіді.
  • Залишайтеся гнучкими.
  • Визначте, де шукати допомоги.

Форма для оцінки ризиків