Держава несе матеріальну відповідальність за невідшкодування шкоди, завданої внаслідок тривалого арешту майна

Дата: 24.07.2024 11:20

Правова позиція ЄСПЛ у справі «SCI LE CHÂTEAU DU FRANCPORT c. FRANCE» від 13.06.2024, заява № 3269/18 https://t1p.de/smre1

Компанія-заявник вимагала справедливої сатисфакції у розмірі більше 5,5 млн євро відшкодування матеріальної шкоди у зв’язку з вилученням в рамках кримінального розслідування замку, що належав компанії-заявниці, його повернення у напівзруйнованому стані через чотири роки арешту та відхилення національними судами позову про відшкодування шкоди, оскільки вона не довела, що шкода була завдана внаслідок грубої недбалості з боку держави.

У своєму основному рішенні Суд встановив, що мало місце порушення ст.1 Протоколу №1 до Конвенції.

ЄСПЛ зауважив, що згідно з його прецедентною практикою за відсутності достатньо надійних доказів, таких як експертний висновок незалежного експерта, призначеного судом, оцінка Судом суми, що підлягає присудженню, може ґрунтуватися лише на розумній оцінці у контексті заяв сторін.

Під час накладення арешту у кримінальному провадженні не було проведено інвентаризацію або складено повний опис стану майна.

У розпорядженні Суду була певна загальна та об'єктивна інформація, на якій ґрунтується його оцінка, а саме: звіт про ремонт та протоколи, складені судовим виконавцем під час розпечатування пломб, надані компанією-заявницею численні підтверджуючі документи, що стосуються відновлення майна, остаточний звіт аудитора про засвідчення перевірки обґрунтованості витрат, понесених власниками замку на відновлення його до стану, в якому він перебував до захоплення.

За таких обставин, беручи до уваги складність точної оцінки кожного з елементів збитків, зазначаючи при цьому, що вони є значними, а також той факт, що було надано довідку про вартість робіт, фактично виконаних після зняття арешту, Суд вважав обґрунтованим присудити заявнику 2 млн євро як одноразову компенсацію, а також будь-яку суму, яка може бути стягнута у вигляді податку з цієї суми.

ZakonOnline