Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому проект державного бюджету України на 2025 рік.
Доходи і витрати бюджету:
- Планові доходи державного бюджету України на 2025 рік передбачено в сумі близько 2,34 трлн гривень.
- Видатки бюджету заплановано в розмірі 3,94 трлн гривеньє
- Витрати на оборону закладено в розмірі 2,22 трлн гривень.
- Дефіцит державного бюджету має скласти 1,64 трлн гривень.
Заслужений економіст України Андрій Новак розповів для "Голос Today", що прийнятий бюджет – це все ще бюджет війни. Тому що події на фронті і військово-політична ситуація складається таким чином, що швидше за все активна фаза війни буде продовжуватись і наступного року. А це все ще буде потребувати від України підвищених витрат бюджету на оборону за зразком 22-го, 23-го і поточного 24-го років.
"І саме тому в бюджеті наступного року більша половина витратної частини бюджету – це витрати на оборону. З майже 4 трильйонів гривень, 2,2 трильйони будуть йти на цілі оборони. При чому не виключено, що ця стаття впродовж 25-го року ще й буде збільшена, як це вже було в поточному році, коли ми 500 мільярдів гривень вимушені було шукати додатково на статті оборони", - пояснив експерт.
З його слів, інші напрямки бюджетних статей, в принципі, скопійовані з цьогорічного бюджету.
"Єдине, що маємо, навіть в умовах війни, там незначне підвищення соціальних платежів, зокрема запланована індексація пенсій і незначне, але все-таки, підвищення зарплат деяким категоріям працівників, зокрема в системі освіти. Для умов війни, я вважаю, що це ще непоганий результат", - зауважив економіст.
Про ВВП
ВВП прогнозується на рівні росту 2,7 відсотків. Це з одного боку є менше, ніж цьогорічний і минулорічний ріст, але все-таки треба врахувати, що це вже буде четвертий рік повновштабного вторгнення, і систематичні удари по енергетиці не залишаються безслідними.
Це прямі економічні втрати, як безпосередньо в енергетиці, так і по всій економіці. Тому що на енергетиці працюють всі без вийнятку суб'єкти господарювання, ну і весь житловий комплекс. Такі масштабні руйнування, безумовно, вплинули на загальний ВВП країни. Хоча невеличкий, але все-таки ріст ВВП буде зберігатись і наступного року. Хоча трохи менший, ніж цього року.
При цьому такий показник буде реальний, якщо не буде подальших масових обстрілів енергетики, інфраструктури з відповідними великими руйнуваннями. Якщо це буде повторюватись, то темпи росту ВВП можуть бути нижчими.
Про інфляцію
Ріст споживчих цін (інфляція) очікується близько 9,5%. Цей показник збільшений порівняно з цьогорічним. Але це об'єктивна реальність, тому що з одного боку підвищуються соціальні платежі, збільшуються витрати на оборону. Все це спонукає підвищення попиту на товари і послуги громадянами, підприємствами. Це, безумовно, провокує збільшення темпів інфляції.
Про дефіцит
Уряд починаючи з 2022 року наголошує на тому, що всі витрати на оборону України забезпечують власними податками. По факту це так, але насправді в нас бюджет – це такий великий котлован, в який сходяться різні доходи з різних джерел, податки, акцизи, мита, збори, запозичення, внутрішні, зовнішні. І от вже потім з цього величезного котлована уряд витрачає на ті потреби, які є актуальними, оперативні там, тактичні, стратегічні і так далі.
Але формально, якщо співставити суми витрат на оборону і суми від власних доходів - податків, то виходить так, що нібито ми повністю забезпечуємо свої потреби, але тільки на цілі оборони. На всі інші цілі є дефіцит. Цей дефіцит нам допомагають покривати наші численні партнери цієї міжнародної фінансової організації і уряди десятків країн. Всі вони в своїх бюджетах не тільки на 2025-тий, а більшість з них вже до 2027-го, а дехто до 2030-го року вже заклали певні суми підтримки України. Причому ці суми зростають з року в рік, починаючи з 1922 року.