"Чорнобильську пенсію" планують обмежити - відповідні пропозиції враховано до Держбюджету 2025

Дата: 12.11.2024 12:11

Так звана «чорнобильська пенсія», тобто, доплата непрацюючим пенсіонерам у зоні відселення, буде виплачуватись лише тим, хто дійсно жив в зоні відчуження з 1986 по 1993 рік!

Відповідні пропозиції бюджетного комітету Ради врахував Кабмін при підготовці законопроекту №12000 про Державний бюджет на 2025 рік, повідомляє "Адвокат права".

Так, в статті 45 проекту закону про бюджет на 2025 рік, який доопрацював Кабмін до другого читання, пропонується установити, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється ЗА УМОВИ, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв’язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Доплата за проживання на зазначених територіях встановлюється у розмірі 2361 гривня!

Доплата за проживання в таких зонах не встановлюється:

  • особам, які після аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 року) самостійно або у встановленому законодавством порядку за направленнями обласних державних адміністрацій змінили місце проживання за межі зон безумовного (обов’язкового) відселення або гарантованого добровільного відселення та в подальшому повернулися на постійне місце проживання до цих зон;
  • особам, які зареєстрували своє місце проживання чи переїхали на постійне місце проживання до зазначених зон після аварії на Чорнобильській АЕС.

«Ціна питання» виплати пенсій новим «поселенцям» – близько 15 млрд грн, які держава хоче зекономити.

Для встановлення виплат, передбачених цією статтею, Пенсійному фонду України треба:

  • забезпечити звірення відомостей про постійне місце проживання одержувачів доплати за проживання у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення із відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів для продовження чи припинення відповідних виплат;
  • забезпечити приведення розмірів доплати за проживання у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення та пенсійних виплат у відповідність із цією статтею.

Також, "Адвокат права" нагадує, що влада вирішила залишити на рівні 2024 року соціальні показники. Це також передбачено Бюджетною програмою на 2025-2027 роки. Підтвердив це й Мінфін у своєму повідомленні щодо ухвалення Урядом проекту про Держбюджет-2025: «Соціальні стандарти, зокрема мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум, залишаються на рівні грудня 2024 року».

Таким чином, розмір мінімальної зарплати з 01 січня 2025 року становитиме 8000 грн!

Прожитковий мінімум на весь 2025 рік також залишиться на рівні 2024 року. А саме, на одну особу в розрахунку на місяць він становитиме:

  • дітей віком до шести років – 2563 гривні;
  • дітей віком від шести до 18 років – 3196 гривень;
  • працездатних осіб – 3028 гривень;
  • осіб, які втратили працездатність, – 2361 гривню.