Водія зупинили на дорозі під час воєнного стану і мотивують зупинку необхідністю вилучення авто для потреб фронту. Чи правомірно це?
Керуючий партнер ЮК "Winner", адвокат Ясько Ігор розповідає про це детальніше.
Дійсно, законодавством передбачена можливість примусового відчуження та вилучення майна у його власників для потреб держави. Але для цього повинні бути виконані такі умови:
1. Відчуження майна приватних осіб може здійснюватися виключно на оплатній основі, з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості.
2. Рішення може прийматися виключно вищим командуванням Збройних сил України або окремо визначених їх підрозділів та за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях бойового зіткнення. Начальник патруля, старший вартовий, командир загону територіальної оборони, тощо, не наділені таким правом.
3. Реквізиція здійснюється з чітким документальним оформленням правочину. Момент вилучення засвідчується підписанням акта встановленого зразка, із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації.
4. Перед відчуженням здійснюється оцінка ринкової вартості майна, оригінал висновку про яку надається власнику. Розмір оцінки може бути оскаржено в суді.
Тому законне ж вилучення авто для воєнних потреб безпосередньо на дорозі, під час переміщення приватних осіб, технічно неможливе. А незаконне тягне за собою настання кримінальної відповідальності.
Більш детально у відео Юридична компанія Winner - Адвокат Ясько Ігор