Для кращого управління державними підприємствами у 2023 році було прийнято ряд змін - деталі від Мінекономіки

Дата: 26.12.2023 19:43

Для прозорого управління та ефективної діяльності державних підприємств у 2023 році Мінекономіки продовжило впроваджувати найкращі світові практики в їх управлінні.

Зокрема, йдеться про принципи корпоративного управління, повідомили у Міністерстві. 

"Зрозуміле та прозоре управління впливає на збільшення інвестицій через підвищення довіри до державних компаній. Це важливо, щоб отримати фінансову підтримку у відбудові країни. Тому на підприємствах, які залишаться в державній власності, має бути повністю впроваджена система корпоративного управління. Це дозволить державі отримувати прибуток від стратегічних підприємств, які не можна приватизовувати, а самим підприємствам – залучати фінанси на вигідніших умовах", - зазначив заступник Міністра економіки України Олексій Соболев.

У Мінекономіки розповіли про ключові зміни, які впровадили для кращого управління державними підприємствами у 2023 році. 

Оператор газотранспортної системи України: у цьому році запрацювала Наглядова Рада підприємства. Її членів обрали через прозорий конкурс із залученням рекрутерів. Призначення наглядової ради було однією з важливих умов меморандуму з МВФ для отримання фіндопомоги. Уряд виконав її вчасно і це, в тому числі, дозволило Україні отримати в грудні третій транш за новою програмою співпраці з МВФ в еквіваленті 900 млн доларів.

НАЕК «Енергоатом»: завершується перетворення підприємства в акціонерне товариство. Також розпочалася робота із рекрутером для підготовки до оголошення конкурсу відбору членів Наглядової Ради. Ці кроки важливі для стабільної роботи енергетичного сектору, особливо зараз, у час війни. Також це дозволить залучати інвестиції в енергетичну галузь.

НЕК «Укренерго»: Уряд прийняв рішення оголосити конкурс на посаду незалежного члена наглядової ради. Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) виділив грант на пошук компанії-рекрутера, яка буде займатись пошуком кандидата.

НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укрпошта»: у 2023 року Мінекономіки долучалося до формування наглядових рад. Їх склад затвердив Уряд на початку року. 

Також, упродовж 2023 року тривало призначення незалежних членів у раді Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві за участю компанії з добору персоналу. Наглядова Рада Фонду запрацювала влітку.

Зазначається, що прикладом успішного корпоративного управління є стабільна робота державних банків під час війни. Це також результат роботи наглядової ради, яка управляє ризиками. Тож у 2023 році Кабмін оновив Наглядову Раду «Укрексімбанку» та призначив незалежних членів наступної Наглядової Ради «Ощадбанку». Попередній склад ради вперше обрали на сучасних засадах корпоративного управління. 

Ще одне важливе досягнення року – вдосконалення відбору членів Наглядових Рад та керівників для найбільших державних підприємств (питання регулюється постановами КМУ №777, №142, №143). Зокрема, передбачили перевірку ділової репутації та незалежності кандидатів на посади. 

Таке рішення було однією з умов виконання Меморандуму з ЄС, до якого прив’язана макрофінансова допомога на суму до 18 млрд євро.

Мінекономіки вивчає французький досвід та співпрацює з Державним холдинговим агентством Франції, аби напрацювати варіанти консолідації функцій власника. Труднощі в управлінні стратегічними держпідприємствами пов'язані з тим, що ними керують 89 різних державних установ. Їх функції та обов’язки часто дублюються. Консолідація допоможе вирішити це та уникати надмірного політичного втручання. 

Один із необхідних елементів реформи – ухвалення законопроєкту 5593-д, який вдосконалює корпоративне управління. Зараз на розгляді у нардепів проєкт, готовий до другого читання. Також триває доопрацювання частини пропозицій та правок.

У Мінекономіки повідомили, що у 2024 року продовжить працювати над впровадженням принципів корпоративного управління у стратегічних державних підприємствах, зокрема, організовуватиме відбір Наглядових Рад, затвердить порядок оцінки їх роботи та проведе таку оцінку на кількох підприємствах.