Олександр Качура Народний депутат України, співголова міжфракційного депутатського об’єднання «Трибунал для російських агресорів» розповів «Порадам юриста» про наслідки рішення МКС про ордер на арешт путіна, про створення трибуналу над очільником кремля, а також про механізми отримання Україною репарацій.
Геннадій Кірія:
17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт путіна. Путіна та російську уповноважену з прав дитини Марію Бєлову звинувачують у депортації українських дітей – незаконному переміщенні тисяч українських дітей на територію рф. Які наслідки має рішення про арешт?
Олександр Качура:
Безумовно видача ордера на арешт путіна є вагомим міжнародним політичним рішенням. Це показник того, що світ визнає путіна та його поплічників причетними до вчинення злочинів міжнародного рівня і таким чином посилює їх ізоляцію.
У разі, якщо путін перетне кордон однієї із 123 держав, що ратифікували Римський статут і визнають юрисдикцію МКС, така держава має заарештувати путіна. Інакше це матиме негативні політико-правові наслідки для такої країни, бо свідчитиме про підтримку путіна та його кривавого режиму.
Геннадій Кірія:
Офіційно заявлено, що на території росії перебувають орієнтовно 16 тисяч дітей. Наразі відомо скільки точно українських дітей перебувають у рф? Чи відбуваються процеси повернення дітей в Україну?
Олександр Качура:
Наразі мені вже відомо про понад 19 тисяч дітей, вивезених із окупованих територій нашої держави до росії.
Сама російська сторона офіційно заявляє про понад 300 тисяч дітей, що були вивезені з тимчасово окупованих територій України Точну кількість викрадених складно встановити поки частина південних і східних територій України все ще окуповані росією.
Ні одного повернення жодної дитини чи групи дітей з погодження, чи за сприяння російської сторони не відбувається. Тобто це все окремі кейси. Саме тому, станом на 30.03.2023, поки що їх тільки 327. Тому що це досить складно. Росіяни поки, навпаки, роблять все, щоб ми дітей не знайшли. Вони їх переховують, переміщують, змінюють їм документи, віддають їх у прийомні російські сім’ї, віддають на усиновлення. Відповідно під час усиновлення вони теж можуть змінити ім’я дитині, дату народження.
Геннадій Кірія:
Чи прискорить видача МКС ордера на арешт путіна створення спеціального міжнародного трибуналу?
Олександр Качура:
Думаю, що рішення про видачу ордера на арешт вплине на погляди окремих країн стосовно необхідності створення міжнародного трибуналу та визначення його моделі.
Втім очевидно, що видача Міжнародним кримінальним судом ордера на арешт президента рф не має замінювати і зупиняти процес створення міжнародного трибуналу.
Міжнародний кримінальний суд і трибунал матимуть різні юрисдикції. Якщо в юрисдикцію МКС входять воєнні злочини, злочини проти людяності та акти геноциду, то в юрисдикцію трибуналу – лише злочин агресії. Іншими словами, ці два міжнародні судові органи не конкуруватимуть між собою, а доповнюватимуть одне одного.
Геннадій Кірія:
Рішення МКС призведе до делегітимізації очільника кремля в росії?
Олександр Качура:
путін володіє так званим персональним імунітетом, який належить трьом особам – це глава держави, глава уряду і міністр закордонних справ.
Важливо те, що імунітети цієї трійки і функціональні імунітети інших чиновників стосуються виконання їх посадових обов'язків і функцій, а вчинення воєнних злочинів, безумовно, не є частиною функцій будь-якого керівника будь-якого рівня.
Тому Міжнародний кримінальний суд не застосовує ці імунітети – ні персональні щодо чинного глави держави, ні функціональні щодо інших чиновників рф. Ордер має стати сигналом для російського суспільства про те, що їх влада стала токсичною та знаходиться в ізоляції до всього вільного світу тому потребує зміни.
Але московська реальність інша. Як представники так званої влади рф, так і пропагандисти, роблять усе задля зневаги і знецінення такого рішення всередині внутрішнього інформаційного простору.
Геннадій Кірія:
Чому не був виданий ордер на арешт міністру оборони Шойгу та 19 членам Ради безпеки рф?
Олександр Качура:
Процес збирання доказів щодо вчинених злочинів є клопітким та тривалим. Ордер на арешт путіна стосувався фактів масового викрадення наших дітей, і це лише один епізод із тисяч злочинів, які він та його поплічники вчиняють. Тому нехай ані шойгу, ані інші посіпаки путіна не розслабляються, згодом все неодмінно станеться і для них.
Геннадій Кірія:
У випадку якщо очільник кремля зможе зберегти режим у рф та очолювати владу до кінця життя - чи будуть механізми притягнення його до реальної відповідальності?
Олександр Качура:
Усі можливі сценарії при створенні міжнародного трибуналу обговорюються. Розглядається модель, коли обвинувальний висновок суд може висунути, навіть якщо путін залишатиметься на території рф.
Варто не забувати, що злочин агресії, як і інші міжнародні злочини, не мають строку давності.
Геннадій Кірія:
20-21 березня відбувся візит очільника КНР до Москви. Чому деякі міжнародні лідери продовжують спілкування з очільником кремля?
Олександр Качура:
Незважаючи на запропонований «мирний план», перш за все цей візит демонструє те, що Китай зацікавлений підтримувати відносини з рф. Хто ж ще спроможний за безцінь продавати свої ресурси як не росія?
На таких зустрічах обговорюються власні інтереси. Підіймається питання геополітики, сфер впливу на у Тихоокеанському регіоні та Центральній Азії, торгово-економічних зв’язків.
Геннадій Кірія:
В серпні повинен відбутися саміт БРІКСу в ПАР, чи можливий арешт путіна під час перебування у ПАР?
Олександр Качура:
Як відомо, ПАР зайняла нейтральну позицію стосовно війни росії в Україні. Позиція уряду викликала осуд з боку деяких найбільших торгових партнерів країни, у тому числі США і ЄС.
ПАР уже мала такий прецедент, нагадаю у 2015 році ПАР піддалася міжнародній критиці, коли відмовилася виконати ордер МКС на арешт тодішнього президента Судану Омара аль-Башира, коли він був присутній на саміті Африканського союзу в країні. Колишній президент ПАР Джейкоб Зума запропонував вийти з МКС у 2016 році, але пізніше від цього плану відмовилися.
Нині Уряд Південно-Африканської Республіки звернеться за юридичною консультацією з приводу того, як вчинити з ордером Міжнародного кримінального суду на арешт президента рф володимира путіна в разі, якщо цей військовий злочинець візьме участь в саміті БРІКС у серпні.
Сподіваємося, що ПАР приєднається до більшості світу, а не буде порушувати взяті на себе зобов’язання.
Геннадій Кірія:
В парламенті створена робоча група з опрацюванням питання створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України. Розкажіть про роботу групи?
Олександр Качура:
У Верховній Раді України було створено міжфракційне об’єднання «Трибунал для російських агресорів». Головна мета роботи МФО – об’єднання та координування спільних зусиль народних депутатів, Офісу Президента, правоохоронних органів та наших міжнародних партнерів у питанні притягнення рф до відповідальності за скоєні в Україні злочини.
Перш за все, це створення спеціального трибуналу, який буде судити найвище російське політичне керівництво за злочин агресії проти України. А також розробка компенсаційного механізму відшкодування збитків, завданих збройною агресією рф.
Геннадій Кірія:
Які є правові механізми отримання Україною репарацій від рф?
Олександр Качура:
Наразі два основні завдання, що стоять на шляху досягнення правосуддя та справедливості:
• створення міжнародного трибуналу, який притягне до відповідальності;
• створення механізму конфіскації російських активів, які можна буде направити на відновлення України.
Тому Україна пропонує створити міжнародний компенсаційний механізм відшкодування завданих росією збитків, який базуватиметься на міжнародному договорі.
Компенсації будуть виплачуватися за рахунок активів підсанкційних росіян і суверенних активів рф.
Геннадій Кірія:
Як довго може тривати судовий процес?
Олександр Качура:
Кожен судовий процес потребує індивідуального дослідження. Це і доказова база, показання свідків та інші складові процесу, які в сукупності надають можливість дати правову оцінку діянням конкретної особи. Хоча про конкретні строки наразі говорити зарано я особисто розділяю з колегами певний обережний оптимізм у цьому питанні.